Giresun'da yöresel lezzetler yarıştı

Giresun'da farklı sunum ve lezzetlerin yer aldığı "Yöresel Tatlar Yemek Yarışması" düzenlendi. Yarışmada birinciliği laz böreği elde etti.

Giresun'da yöresel lezzetler yarıştı
Giresun Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında farklı sunum ve lezzetlerin yer aldığı "Yöresel Tatlar Yemek Yarışması" düzenledi.

Jüri üyelerinden Giresun Üniversitesi Dereli Meslek Yüksekokulu Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü Öğretim Görevlisi Murat Ayar, yemekleri değerlendirirken pişme yoğunluğu, malzeme uyumu, görsellik ile lezzeti dikkate aldıklarını belirtti. Giresun'daki yöresel tatların Karadeniz'de önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Ayar, "Bu lezzetlerle turizmin kalkınacağını ve Giresun'un Karadeniz illeri arasında daha ön plana çıkacağını düşünüyoruz. Bu tatları sadece burada yaşayan halk olarak biz değil, Türkiye'nin diğer yerlerine de taşıyabileceğimiz hale getirirsek daha faydalı olacağını düşünüyoruz. Bu lezzetler dünya mutfağına da ayrı bir önem katmakta" diye konuştu.

Yörede tüketimi yaygın olan mendek çorbası, kara lahana sarması, kiraz ve taflan kavurması, mısır ekmeği, laz böreği ve kabak tatlısı gibi yemek ve tatlı çeşitleri yarıştı.

Jüri üyesi ve yöresel yemek işletmecisi Ayşe Çetin ise, yarışmada sunumların güzel ancak çeşitlerin az olduğunu ifade etti.

Etkinlik, iki kategoride dereceye giren yarışmacılara ödüllerinin takdim edilmesiyle sona erdi. 

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2014, 13:07

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52