Turizme Türk mutfağı dopingi

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Kuşadası'nda gerçekleştirilen kurutulmuş yemek ziyafetinde izdiham yaşandı.

Turizme Türk mutfağı dopingi
Kuşadası Belediyesi’nin katkılarıyla Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen kurutulmuş yemek ziyafetinde izdiham yaşandı.

Kuşadalıların yanı sıra tatile gelen yerli ve yabancı turistlerinde büyük ilgi gösterdiği açık büfede uzun kuyruklar oluştu. Açılışa Kuşadası Halk Eğitim Müdürü Behire Yıldız, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Türkkan, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Halit Şakar, Belediye Meclis Üyesi Canan Güler ve Kuşadalıların yanı sıra tatile gelen yerli ve yabancı turistlerinde yoğun ilgisi gözlerden kaçmadı.

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Kuşadası Halk Eğitim Merkezi ve Adnan Menderes Üniversitesi Otelcilik Bölümü öğrencileri tarafından bölgede yetişen 45 çeşit sebze ve meyvelerle üretilen 600 kişilik açık büfenin yanı sıra Halk Eğitim Merkezi kurslarında üretilen ürünlerde sergilendi.

Açılış konuşması yapan İlçe Halk Eğitim Müdürü Behire Yıldız ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Türkkan, Turizm Haftasını kutlayarak etkinliğe gösterilen ilgiden son derece mutlu olduklarını belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Protokol konuşmalarının ardından Elifname dans ekibi gösteri yaptı. Gösterinden sonra kurutulmuş sebze-meyvelerden üretilen 45 çeşit tatlı, pilav ve tavuk dönerden oluşan açık büfe kısa sürede tükendi. Denge Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2014, 15:31

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52