Ekmek fiyatlarına zam sinyali

Edirneli çiftçiler, buğday veriminin bu yıl tavan yapmasını bekliyor. Ancak, Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz ekmeğe zam sinyali verdi.

Ekmek fiyatlarına zam sinyali
Edirneli çiftçiler, 400 bin dönümlük alanda ekili olan buğday veriminin bu yıl tavan yapmasını ve rekor üretim beklediklerini açıkladılar.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, “Yağışlar nedeniyle Romanya, Bulgaristan, Macaristan’da buğday da hastalıklar var. Böyle zamanlarda dünyada emtia fiyatları tavan yapıyor. Edirne’de iyi bir verim alacağımızı düşünüyoruz, 400 bin dönüm buğday ekili durumda" dedi.
Türkiye’nin bir çok bölgesinde kuraklık yaşanırken, Trakya’da son bir haftadır aralıklarla süren yağmur yağışı özellikle buğday tarlalarında ürünlerin yatmasına neden oldu. Buna rağmen çok büyük verim beklenen buğday ekili alanlarda 10 gün sonra yapılacak hasatla büyük verim alınması planlanıyor. Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, çiftçilerin hastalıklarla mücadele etmeyi öğrendiğini ve bu yılki verimin rekor bir seviyeye ulaşacağını söyledi.
Edirne'de 400 bin dönüm tarlada buğday ekili olduğunu açıklayan Yorulmaz, “Buğday tarlalarında hiçbir hastalık şuanda mevcut değil. Çok güçlü olan buğday yağmur ve rüzgarlarla birlikte yaktı. Pas ya da karakök hastalığı yok. Türkiye’de Marmara bölgesi ekimin yüzde 5’ni yapmasına rağmen üretimin yüzde 20’sini gerçekleştiriyor. Yani ne kadar elit topraklarda üretim yaptığımız ortaya çıkıyor. Bu toprakların kıymetini herkesin bilmesi gerekiyor. Edirne çiftçisi hastalıklarla mücadele etmeyi öğrendi. Diğer bölgelerin kurak olması nedeniyle bizim bölgemiz popüler bir bölge haline geldi. Bu yıl verim ve kalite yüksek olacak. Süper bir buğday var. Yağışların getirdiği olumsuzlar olabilir. Yaklaşık 10 gün sonra hasat başlayacak, eğer havalarda açarsa. Bu yıl rekor bir hasat bekliyoruz" dedi.
EKMEK FİYATLARINA ZAM GELEBİLİR
Bu yıl Türkiye’de yaşanan kuraklıklar nedeniyle büyük bir buğday açığı yaşanacağını anlatan Yorulmaz, yaklaşık 13 milyon ton buğday üretimi olacağını tahmin ettiğini kaydederek, “Türkiye bu yıl 12-13 milyon ton buğday üretilecek. Burada bir 5 milyon ton kadar açık olacak gibi. Ofisler satmadığı ve stokta tuttuğu buğdayları da satmak durumunda kalacak. Türkiye’de buğday sıkıntısı olacak. Türkiye’de en ucuz şeyin ekmek olması gerektiğini düşünüyorum ve fiyatları belki 5-10 kuruş yükselebilir. Ama bu da masrafların yükseldiği zamanlarda olur. Yağışlar nedeniyle Romanya, Bulgaristan, Macaristan hastalıklar var. Böyle zamanlarda dünyada emtia fiyatları tavan yapıyor. Edirne’de iyi bir verim alacağımızı düşünüyoruz" şeklinde konuştu.
Geçtiğimiz yılki buğday hasadında çiftçiler dönüm başına ortalama 500 kilogram verim almıştı.

BUĞDAY SALTANATINI KORUYOR 
Bu arada, Nevşehir Ticaret Borsası işlem hacminde buğday aylardır olduğu gibi saltanatını korumaya devam ediyor. Bölgenin en önemli ürünü olan ve son birkaç yılda yaşanan sıkıntılar dolayısıyla borsa da işlem gören ürünler sıralamasında geride kalan patatesin saltanatını deviren buğday Ticaret Borsasının işlem hacmindeki liderliğini geçtiğimiz ayda sürdürdü.

Yılın ilk altı aylık bölümünde 28 Milyon 207 bin TL olarak gerçekleşen Nevşehir Borsası İşlem Hacminde buğdayın ardından buğday unu ikinci sırada, inek sütü üçüncü sırada, Kabak çekirdeği ise dördüncü sıradaki yerini bu ayda korudu.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2014, 13:03

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52