Meyve salatası vücudu yağlandırıyor

Kesilip parçalanan meyvelerin vitamin kaybına uğradığı ve vücutta yağlanmaya sebep olduğu açıklandı.

Meyve salatası vücudu yağlandırıyor
Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Mitat Bahçeci, "meyve salatası"nı hem vitamin kaybı yönünden hem de daha fazla tüketim açısından önermediklerini belirterek, "Meyveler kesilip parçalandığında vitamin kaybı çok oluyor. Portakaldaki C vitamininin yüzde 40'ı kesilince kaybediliyor" dedi.

Bahçeci, yaz aylarının besin çeşitliliği açısından zengin bir mevsim olduğunu, farklı renk ve tatlardaki meyvelerin vitamin ve yararlı bileşikler içerdiğini belirtti. Meyvelerin her birinin besinsel değerinin birbirinden farklı olduğunu ifade eden Bahçeci, kırmızı dut, böğürtlen, ahududu, kiraz, çilek ve üzümün antosiyaninden zengin ve antioksidan kapasitesi yüksek bileşikler içerdiğini ve kanserden korunmada önemli işlev gördüğünü kaydetti.

Kayısı ve şeftalinin önemli potasyum kaynağı olduğunu, bu iki meyvede bulunan A vitaminin gözün görme fonksiyonunda önemli rol oynadığını vurgulayan Bahçeci, büyük bir bölümü su olan karpuzun tüketilirken içerdiği şeker oranından dolayı glisemik indekse özellikle dikkat edilmesi gerektiğine işaret etti.

Birkaç kiraz, kayısı, şeftali, erik, kavun, karpuzla hazırlanan "meyve tabağı" ya da "meyve salatası" şeklindeki tüketiminde hepsinden birer parça yendiği için porsiyon hesabının yapılamadığını ve normalinden daha fazla tüketildiğini belirten Bahçeci, şunları kaydetti:

MEYVE SALATASI TÜKETİRKEN DİKKATLİ OLUNMALI
"Meyveler kesilip parçalandığında vitamin kaybı çok oluyor. Portakaldaki C vitamininin yüzde 40'ı kesilince kaybediliyor. Meyve tabağının albenisi çok ama sıkıntısı da büyük. Çünkü porsiyon belirlemek mümkün değil. Normalden fazla meyve yenmesine yol açar. Meyveler parçalandığı için oksijenle temas eder bu da vitamin kaybına yol açar. Dilimlenerek yendiğinde bir kayıp olmaz. Portakal suyunu ise hiç önermiyoruz. Çünkü en az 2-3 portakal tüketimi demek. Meyve tabağına glisemik indeksi farklı olan meyveler giriyor. Karpuzun glisemik indeksiyle kirazınki bir değil. Bir öğünde karpuz, bir öğünde kiraz, üçüncü öğünde portakal ya da başka bir meyve yemek birbirine karışmadığı için daha çok yararlı olur.

BEL ÇEVRESİNDE YAĞLANMAYA SEBEP OLUYOR
Karpuz, kavun, incir, üzüm gibi yaz meyveleri, ihtiva ettikleri yararlı bileşikler ve vitaminler sayesinde insan sağlığına yararlı katkı sağlamasına rağmen doğru porsiyon ölçüsünde tüketilmediğinde bel çevresinde yağlanmaya ve kilo alımına sebep olabilir. Bu yüzden kan şekerini ve insülin düzeyini normal seviyede tutmak, bel çevresindeki yağlanmayı azaltırken yaza daha formda girmemizi sağlayacaktır."

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2014, 16:24

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52