Pınar'dan 23 minik ressama ödül

Minik ressamlar sütle büyüyen sağlıklı nesilleri resmetti. 33 yıldır geleneksel olarak düzenlenen Pınar Resim Yarışması’nın, bu yılki 23 minik kazananı belli oldu.

Pınar'dan 23 minik ressama ödül
33 yıldır geleneksel olarak düzenlenen Pınar Resim Yarışması’nın, bu yılki 23 minik kazananı belli oldu. İlköğretim çağındaki çocukların gelişimlerine destek olmak, resim sanatına ve güzel sanatlara ilgisini artırmak ve geleceğin ressamlarını yetiştirmek amacıyla gerçekleştirilen yarışmada minik ressamlar bu yıl sütün sağlıklı büyüme için önemini resme döktü. Türkiye’nin her köşesinden gelen 19.538 resim arasından öne çıkan 23 minik ressam, Prof. Ergin İnan önderliğinde Büyükada’da düzenlenecek Pınar Sanat Haftası’na katılacak.

Türkiye'nin her bölgesinden çocukların katıldığı ve 1981 yılından itibaren her yıl farklı bir temayla düzenlenen Pınar Resim Yarışması, birbirinden yetenekli küçük ressamların sanatsal becerilerini geliştirmeye devam ediyor. Bu yılki teması “Süt İçiyorum, Sağlıklı Büyüyorum” olarak belirlenen yarışmada, Türkiye’nin yedi bölgesi ile Kıbrıs ve Almanya’dan gelen 19.538 resim arasından eleme yapıldı. Eserleri seçilen 23 minik ressam, Prof. Ergin İnan ile Pınar Sanat Haftası’na katılma şansı yakaladı. 

Pınar Resim Yarışması’nın Türkiye’nin en uzun soluklu sosyal sorumluluk projelerinden biri olduğunu ve bu geleneksel yarışmayı düzenlemekten büyük gurur duyduklarını dile getiren Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı şunları söyledi:
“Pınar Resim Yarışması ile tam 33 yıldır aralıksız olarak çocuklarımızın gelişimlerine destek olarak, sanata olan ilgisini artırmayı, aynı zamanda merak eden, araştıran ve üreten bireyler yetiştirmeye destek olmayı amaçlıyoruz. Resim yaparken çocuklarımızın gözlerinde gördüğümüz mutluluk bize sonsuz heyecan ve motivasyon veriyor. Adeta her yıl onlarla birlikte biz de yeniden doğuyoruz. Çocuklarımızdan aldığımız geri bildirim, bize ne kadar doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor. Daha uzun yıllar boyunca çocuklarımıza resim sanatını sevdirmek ve geleceğin ressamlarına ilham vermek için Pınar Resim Yarışması’nı düzenlemeye devam edeceğiz.” 
Çocuklar sütün kendileri ve gelecekleri için önemini resmetti
Sütün kendileri ve gelecekleri için önemini resimle ifade eden minik ressamların eserleri, Prof. Ergin İnan yönetimindeki bir ön jüri tarafından değerlendirildi. Ön eleme sonucunda 2. elemeye kalan 2.980 resim başta ressam Prof. Ergin İnan olmak üzere, Prof. Zahit Büyükişliyen, Doç. Dr. Gülveli Kaya, Gazeteci İhsan Yılmaz, Gazeteci Şirin Sever, Gazeteci Aysun Öz ve Gazeteci Ferhan Kaya Poroy tarafından değerlendirildi. Çeşme Altınyunus Otel’de bir araya gelen jüri üyeleri Türkiye çapında her coğrafi bölgeden 3 öğrenci, KKTC ve Almanya’dan 1’er öğrenci olmak üzere toplam 23’er asil, 23’er yedek öğrenci belirledi.

En çok katılım Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden
Pınar Resim Yarışması’na, bu yıl en çok başvuru Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden geldi. Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nden toplam 12.655 adet resim gönderilirken, onu 2.127 adet ile Ege Bölgesi izledi. Sırasıyla Marmara Bölgesi 1.496, İç Anadolu Bölgesi 1.206, Akdeniz Bölgesi 457, Karadeniz Bölgesi 426 adet ve Doğu Anadolu Bölgesi’nden 234 adet resim iletildi. Bu yılki yarışmaya Kıbrıs’tan 648 ve Almanya’dan da 289 resim iletildi. 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2014, 10:40

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52