Kış sofrasında balık bulundurun

Bilim insanları, dondurucu soğuklardan korunmak için her gün bir öğünde balık yenilmesi gerektiğini söylüyor.

Kış sofrasında balık bulundurun

Erzurum'daki Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet Atamanalp, dondurucu soğuklardan korunmak için her gün bir öğünde balık yenilmesi gerektiğini söyledi.

Dekanı Prof.Dr. Atamanalp, balığın zengin protein içeriğiyle vücut direncini artırdığını ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini bildirdi. Grip salgınından korunmak için sık tüketilmesi gereken besinler arasında balığın yer almasını öneren Prof. Dr. Atamanalp şöyle konuştu:
"Balık etinin içeriği çok zengin. Bunun yanı sıra karbonhidrat oranı da düşük olduğu için diyet yiyeyeceği olarak tüketiliyor. Normalde haftada en az 3 kez balık yenmesi gerektiğini belirtiyoruz. Ama kışın her gün balık yiyilmeli. Balık etinin zarar görmemesi için ızgara halinde yenilmesi gerekir. Kızgın yağda pişirilen balıklarda vitaminler parçalanıyor. Ülkemiz balık açısından çok zengin. Su ürünlerinin lokomotif türü hamsiyi yoğun bir şekilde tavsiye ediyoruz. İstavrit tüketmek için de iyi bir mevsim. Fakültemiz tarafından üretilen alabalık satışları aralıksız devam ediyor."

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2014, 13:49

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52