Bilim insanları SÜGAV'da toplanıyor

Kurulduğu tarihten itibaren önemli projeleri hayata geçiren Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı, Bilim Kurulu üyeliğine bir ismi daha ekledi.

Bilim insanları SÜGAV'da toplanıyor
Türk toplumunun gıda, beslenme ve sağlık konularındaki bilgilerine bilimsel katkılarda bulunarak toplum sağlığının gelişimine destek olmak amacıyla kurulan Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı’nın Bilim Kurulu’na yeni bir isim daha katıldı.
Yürüttüğü çalışmalar ile dünya tıp literatürüne adını yazdıran Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil SÜGAV Bilim Kurulu’nun yeni üyesi oldu. 
Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı; Türk toplumunun gıda, beslenme ve sağlık konularında toplum bilincinin gelişmesine destek olmak amacıyla 2009’da kuruldu. 

Gıda, beslenme, sağlık alanlarındaki en güncel bilgileri anlaşılır ve sade bir şekilde topluma ulaştırmayı hedefleyen SÜGAV; bu alanda ki araştırma, eğitim programları ve diğer girişimleri destekliyor; güvenilir bilgi kaynaklarından temin edilen bilgileri toplum faydasına sunuyor. Vakfın en önemli projeleri arasında Türkiye genelinde 10 ilde 1 milyon çocuğa ulaşan Yemekte Denge eğitimi yer alıyor. MEB ile işbirliği içinde yürütülen proje kapsamında 8-11 yaş arasındaki ilkokul öğrencilerine dengeli beslenmenin temel prensipleri anlatılıyor.

Obeziteyle diyabeti bağlayan ilk moleküler yollar ile obezitenin, diyabetin ve bunlarla bağlantılı hastalıkların inflamatuar kaynağının tespiti gibi, önemli hastalıkların altında yatan mekanizmaların keşfi dahil olmak üzere, bilim dünyasında yeni ufuklar açan Harvard Üniversitesi, Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, SÜGAV Bilim Kurulu’nun yeni üyesi oldu.

Başkanlığı Adalet ve Milli Savunma Eski Bakanı Mahmut Oltan Sungurlu tarafından yürütülen SÜGAV’ın Bilim Kurulu’nda Bilal Kaafarani, Doç Dr. Cemil Arıkan, Prof.Dr. Halit Tanju Besler,  Dr. Hamed Faridi, Dr. Joachim Tretzel, Prof. Dr. Julian Stowell, Prof. Dr. Hans Konrad Biesalski, Prof. Dr. Mehmet Pala, Dr. Margaret Bath, Prof. Dr. Mustafa Üçüncü, Prof. Dr. Murat Tuncer, Prof. Dr. Temel Yılmaz ve Dr. Zeki Ziya Sözen gibi önemli bilim insanları yer alıyor.

SÜGAV, 2011 yılında imzalanan protokol ile aralarında Avrupa’nın en köklü beslenme ve sağlık vakıflarının yer aldığı Avrupa Beslenme Vakıfları İletişim Ağı’na (ENF- European Nutrition Foundations Network) 11. üye olarak katılan ilk Türk Vakfı oldu. SÜGAV, Avrupa’nın en önemli Gıda İletişim Konseyi (European Food Information Council) ve Uluslararası Yaşam Bilimleri Enstitüsü Avrupa Kolu (ILSI – International Life Sciences Institute Europe Branch) ile imzalanan protokoller ile dünyanın en önemli referans kurumları ile birlikte çalışıyor. 

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2014, 15:31

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52