Diş sağlığı için süper gıdalar

Uzmanlar, ağız ve diş bakımı için fırçalama ve diş ipi kullanımından daha fazlasına gerek duyulduğunu, bazı besinlerin diş etlerine oldukça faydalı olduğunu anlatıyor.

Diş sağlığı için süper gıdalar
Ağız ve diş bakımı için diş fırçalama ve diş ipi kullanımından daha fazlasına gerek duyulduğunu söyleyen Diş Hekimi Murat Zogun, alınan gıdalara da çok önem verilmesi gerektiği belirtti.

Sağlıklı bir yaşam için ağız ve diş bakımının oldukça önemli olduğunu anlatan Diş Hekimi Murat Zogun, “Bakımsız bir ağız doğrudan birçok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle ağız ve diş bakımımızı düzenli yapmalı ve sağlıklı dişlere sahip olmak için beslenmemize de dikkat etmeliyiz” diye konuştu.

Diş Hekimi Murat Zogun, bazı besinlerin diş ve diş etlerine oldukça faydalı olduğunu belirtti. İşte o süper besinler...

Peynir: Dişler için oldukça faydalı olan bu besin içeriğinde bulunan kalsiyum, fosfor ve protein gibi maddeler dişlerde plak oluşumunu ortadan kaldırırken, oyukların oluşmasına da mani olur. Peynirde şeker ve asit düşük, kalsiyum yüksek miktarda mevcuttur. Şekerli gıda tükettikten sonra yenilecek bir parça peynir, şekerin dişleri çürütme etkisini giderme açısından son derece önemlidir. Çünkü özellikle şekerli ve asitli gıdalar ile dişler üzerine yapışıp kalan, kolay temizlenemeyen maddeler diş sağlığı için sakıncalıdır. Peynir diş minesi için de faydalıdır, dolayısıyla kuvvetli dişlere sahip olmanızı sağlar.

Kereviz: Kereviz ekstra çiğnemeyi gerektiren lif oranı yüksek bir besindir. Bu tarz ekstradan çiğneme tükürük salgılamayı sağlar, bu da çürüklere sebep olan bakterileri etkisiz hale getirir. Bunun dışında lifli ve ya sert olan doğal besinler dişetlerine masaj yapar ve dişleri temizlerler.

Yeşil Çay: Kanser savaşçısı olan yeşil çay, diş etlerinin de dostları arasındadır. İçeriğinde bulunan katesin maddesi, ağızdaki bakterilerin yok olmasına ve plak oluşumunun engellenmesinde önemli rol oynar. Kötü ağız kokusunu da engeller. Diş eti kanamalarını da azaltan bu besin, ağız kanserilerine karşıda kalkandır.

Armut: Armut çiğnemek, ağız kokusunu etkisiz hale getirerek dişlerde lekelere yol açan bakterileri önlüyor. Tükürük salgısını artırarak dişlerin beyazlaşmasına yardımcı olmanın yanı sıra armut, dişlerdeki yemek kalıntılarını da uzaklaştırarak dişlerin temizlenmesini sağlıyor.

Susam: İçeriğinde bulunan bol kalsiyum sayesinde dişleri kuvvetlendirir. Bakteri plağı düşmanı olması nedeniyle dişler üzerinde oluşan bu plakları kazır ve çocukların dişlerindeki mine oluşumuna katkıda bulunur.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2014, 13:12

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52