Gıda hilesine 10 kat fazla ceza geliyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gıda konusunda hileye başvuran üreticileri vazgeçirmek için yeni bir ceza uygulamasına geçiyor. Bu uygulama tüketiciyi sevindirecek.

Gıda hilesine 10 kat fazla ceza geliyor


Türkiye'nin bitmeyen çilesi gıdada taklit ve tağşiş konusu bundan sonra daha farklı bir sürece giriyor. Gıda sahtekarlarına karşı Bakanlık çok katı uygulamaları hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Gıda sektöründe yaşanan katkı maddesi muamması, taklit ve tağşiş kepazeliği şekil değiştirerek devam ederken, Bakanlık kalıcı çözümler için düğmeye bastı. Gıda hileleri ve et tedariği konusunda açıklamalarda bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, gelecek dönemde uygulanacak önemli kararların sinyalini verdi.

Gıda hilesine 10 kat ceza geliyor

GTH Bakanı Faruk Çelik, gerek tarım gerek hayvancılıkta sistem sorununun çözüldüğünü, altyapı çalışmaları tamamlandığını, 2017'nin düğmeye basma yılı olacağını kaydetti. Tağşiş listelerinin devamının geleceğini söyleyen Çelik, "Bakanlık kimsenin gözünün yaşına bakmaz. Tağşiş gıda ile ilgili çalışma yapıyoruz. Cezalar 10 kat artacak. Tağşiş yapanların işyeri kapatılacak ve bir daha başka ad altında dahi olsa açılmasına izin verilmeyecek" dedi.

Et sorununu çözecek çiftlikler kuruluyor

Türkiye'de ithalata dayalı bir hayvancılık uygulandığı gerçeğini hatırlatan ve yerli üretim için düğmeye bastıklarını belirten Bakan Çelik, "Doğu Anadolu başta olmak üzere Türkiye'nin 22 ilini yetiştirici bölge ilan edeceğiz. 20 damızlık hayvan çiftliği kurulacak. Üretici gidip kesim için besleyeceği hayvanı buradan alacak. Aynı şekilde küçükbaş hayvanlar için de damızlık çiftlikleri kurulacak. İlk etapta 50 bin damızlık hayvan geliyor. Hedefimiz 300 bin hayvan üzerine sistemi kurmak." şeklinde konuştu.

Kaynak: Sabah.com.tr

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2016, 12:29

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52