İnternetten tatlı siparişine iyi alıştık

Türkiye güzel anları tatlı ile taçlandırırken, internetten tatlı siparişine de iyice alıştı. TÜİK'in 2015 mutluluk araştırmasında 'tatlılar' ile ilgili ayrıntı dikkat çekiyor...

İnternetten tatlı siparişine iyi alıştık


Gıdavitrini - Yemeksepeti ekibi, Türkiye İstatistik Enstitüsü’nün ‘mutluluk’ araştırmasının ardından kendi verilerini inceleyerek, artan mutluluğumuzun kaynağına yönelik bir ipucu aradı. Sonuçlar geçtiğimiz yıl içerisinde tatlı siparişlerinin önceki yıla göre yüzde 58 artarak toplam 2,8 milyona ulaştığını gösterdi. Türkiye güzel anları taçlandırırken, internetten tatlı siparişine de iyice alıştı; bu durum yatırımlara da yansıdı. Tatlı ve pastacıların sayısı bir yılda tüm Türkiye’de yüzde 25, İstanbul’da ise tam yüzde 267 artış gösterdi. Gün içinde sipariş oranlarının saat 15.00 itibarıyla artış trendine girdiği görüldü. Bugün Yemeksepeti’ndeki 10 bini aşkın restoranın içerisinden 8 bine yakını menülerine tatlıyı da dahil ediyor.

Türkiye İstatistik Enstitüsü, geçtiğimiz günlerde 2015 Yaşam Memnuniyeti Araştırması’nı açıkladı. Sonuçlara göre, geçtiğimiz yıl ‘mutlu’ olduğunu beyan edenlerin sayısı önceki döneme göre artış gösterdi. Açıklamanın ardından Yemeksepeti ekibi, 10 binin üzerinde restoran ve 4,6 milyon kullanıcısının verilerini analiz etti. Tatlı, pasta ve dondurma satışlarındaki yükselme trendi, yemek alışkanlıklarımızın artan mutluluğumuz üzerinde bir etkisi olabileceğini gösterdi.

1 senede 3 milyona yakın tatlı yedik

2015 yılı içerisinde Yemeksepeti üzerinden 2,8 milyon tatlı siparişi verildi. Bu oran bir önceki seneye oranla yüzde 58 arttı. Türkiye mutlu ve kutlamaya değer anlarında tatlı yeme geleneğine iyice sarıldı, üstelik pratik yolu seçerek bu lezzetleri internetten söylemeye iyice alıştı.

Tatlıcıların sayısı İstanbul’da 3 katına çıktı

Talepteki artış yatırımlara da yansıdı. Tatlı ve pastacıların sayısı bir yılda tüm ülkede yüzde 25, İstanbul’da tam yüzde 267 artış gösterdi. Dondurmacılardaki artış ise yüzde 47 oldu. Şu anda Yemeksepeti restoranlarının yüzde 70’inden fazlasında, yani 7 bin 773 restorandan tatlı sipariş edilebiliyor. 

Saat 15.00 itibarıyla tatlı krizine giriyoruz

Yemeksepeti’nden en çok tatlı sipariş edilen zaman ise, akşam yemeğinin ardından gelen saatler. Ancak tüm gün içerisindeki siparişlere bakıldığında saat 15.00-18.00 arasında siparişlerin artış trendine girdiği görülüyor. Gün içindeki tüm siparişlerin yüzde 25’i bu 3 saat içerisinde veriliyor. Beyaz yakalıların akşamüstü saatlerinde yorulan zihinleri, günü bitirecek motivasyonu yine tatlı ile buluyor.

Baklava, trileçe, pasta, künefe, cheesecake ve daha niceleri ile birlikte toplam tatlı çeşidi sayısı 14 bin 343 olarak açıklanıyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2016, 14:18

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52