Kuraklık kuru gıdayı etkilemeyecek

Yağışların devam etmesiyle kuraklığın ülkemizdeki tarımsal üretim üzerindeki etkisinin azaldığı ve fiyatların düşeceği açıklandı.

Kuraklık kuru gıdayı etkilemeyecek
Yağışların devam etmesiyle kuraklığın ülkemizdeki tarımsal üretim üzerindeki etkisinin azaldığı belirtilerek 2014 yılı hasatının iyi olacağı ve fiyatların düşeceği açıklandı.

Çukurova yöresinde üretim yapan çiftçiler, yeterli nisan yağmurlarının yağdığını ve toprağın nemini aldığı ifade ediyorlar. Üreticiler, “Ekim, kasım ve aralık aylarında, tarlaya tohumları atılan buğday, arpa, kırmızı mercimek gibi ürünlerin hasatı, haziran ve temmuz aylarında yapılacaktır. Fiuan, tarladaki ürünler, çiçek açmıştır ve ürünün gelişmesiyle ilgili bir sıkıntı yoktur. Bazı bölgelerde, kuraklık nedeniyle, üretim kaybı olsa da, iç tüketimi karşılayacak ürün vardır. Aynı zamanda, nisan ayından başlayıp mayıs ayının 15’ine kadar ekimi yapılacak olan fasulye, nohut ve çeltik (pirinç) içinse, son haftalarda yağan yağmurlarla toprak nemini aldığından, ekilebilir durumdadır. Bu ürünlerin hasatı da, temmuz, ağustos ve eylül aylarında yapılacaktır.” şeklinde konuşuyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2014, 16:01

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52