Çay üreticisine kalite çağrısı

Yaş çay alım fiyatlarını açıklayan Bakan Eker yüzde 12 zam yapıldığını söylerken, çiftçiden daha kaliteli çay üretmesini istedi.

Çay üreticisine kalite çağrısı
GIDAVİTRİNİ - ​Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ÇAYKUR Genel Müdürlüğünde düzenlenen, 2014 Yılı Yaş Çay Alım Kampanyası açılış törenine katıldı. Törende  yaptığı konuşmada "Bu sene de 1,23 liraya, 5 kuruş ilave etmek suretiyle 1,38 lira, 12 kuruş da prim vermek suretiyle 1,50 lira toplam üreticinin eline fiyat geçecek inşallah. Bu da yüzde 12'lik artış demektir" dedi.

Rizeli çiftçilere 51 milyon lira kredi verildi
Bakan Eker, 2013 yılında Rizeli çiftçilere 51 milyon lira kredi imkanı sağlandığını anlatarak, şunları söyledi:
"225 işçiye 4 trilyon lira faizsiz hayvancılık kredisi temin edildi. Rize'nin, hükumetlerimiz döneminde toplam tarımsal üretim değeri yüzde 360 oranında artış sağladı. 2002 yılında Rize'nin bütün çiftçilerinin ve üreticilerinin ürettiği toplam tarımsal üretim değeri 270 milyon lira iken 2012 yılında bu rakam 1 milyar 240 milyon liraya yükseldi. Türkiye ile birlikte Rize'nin de tarım, hayvancılık sektörü büyüme kaydetti. Rize'nin tarımsal ihracatı geçen zaman içinde 20 milyon dolardan 44 milyon dolara çıktı. Bakanlık olarak Rize'nin tarımının, hayvancılığının, balıkçılığının, meyve sebzeciliğinin, kırsal kalkınmasının temin edilmesi, gelişmesi için bir çok projeyi hayata geçirdik, bundan sonraki süreçte de bu projeler devam edecek."

Dünyada çay üretim alanlarının yüzde 46'sının Çin, yüzde 18'inin Hindistan, yüzde 7'sinin Srilanka, yüzde 6'sının Kenya, yüzde 4'ünün Vietnam, yüzde 4'ünün Endonezya, yüzde 2'sinin Myanmar ve yüzde 2'sinin Türkiye'de bulunduğunu vurgulayan Bakan Eker, sözlerine şöyle devam etti:
"Üretim miktarına baktığımızda Türkiye toplam çay üretiminin de yüzde 5'ini karşılamaktadır. Dünyanın bütün kıtalarında milyarlarca insan çay tüketmekte. Bunun için önemli temel bir içecektir. Her millet kendi kültürüne göre, coğrafi şartlarına göre, kendi örfüne, adetine, yiyecek içecek kültürüne göre bunu tüketmekte. Kimi yeşil formda, kimi bizdeki gibi çoğunlukla siyah formda, kimi sütle, kimi şekerle, kimi başka bir takım maddelerle karıştırarak çeşitli şekillerde tüketmekte. Bizim için son derece de önemli. Ülkemizde 202 bin üretici yaklaşık 758 bin dekar alanda ortalama 1 ile 1,3 milyon ton yıllık yaş çay üretimi gerçekleştirmektedir. Ortalama verim dekar başına bin 500 kilogramdır. Bunun tabi kalitesinin artırılması, bizim dünya pazarlarında daha etkin olmamıza yol açar. O nedenle miktar olarak bunu artırmak yerine kısa vadede kar gibi görünse de aslında sektörümüze de bölgemize de bütün vatandaşlarımıza, milletimize de yarar getirecek bir şey değil, aksine zarar getirebilecek potansiyeli olan bir tutumdur. O nedenle mutlak suretle kalitenin artırılması gerekiyor. Yeni çaylıkların özellikle düzenlenmesi konusu üzerinde duruyoruz. Bundan sonraki süreçte özellikle dünya pazarlarında bunu daha etkili, etkin şekilde satabilmemizin temel şartlarından birisi." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2014, 14:11

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52