Fındık üreticisi devletten ne istiyor?

Fındık üretiminde yaşanan olumsuzluklar ve çiftçinin beklentilerini içeren rapor Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e sunuldu. Üretici sonuca kilitlenmiş durumda.

Fındık üreticisi devletten ne istiyor?
Ordu ve Giresun Ticaret ve Sanayi Odaları (TSO), bölgenin yaşadığı kar ve zirai don felaketinden dolayı fındık üretimiyle uğraşan bölge çiftçisine destek talep ederek, konunun takipçisi olmasını istedikleri TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na bir rapor sundular.


Hisarcıklıoğlu, söz konusu talepleri, 3 Mayıs 2014 Cumartesi günü gerçekleşen TOBB Yüksek Koordinasyon Kurulu ve Strateji Geliştirme Yüksek Kurulu Müşterek Toplantısı’nda Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e ileterek, bölgedeki üretici ve tacirin yaşadığı sıkıntıyı hükümete taşıdı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu kendisine Ordu Ticaret ve Sanayi Odası ile Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’nca iletilen raporlarda yer alan, bir milyonu aşkın kişinin bu felaket üzerine büyük sıkıntıya girdiği bilgisini aktardı.

Hisarcıklıoğlu’nun ilettiği söz konusu raporda, başta bölge çiftçilerinin desteklenmesi ve borçlarının ertelenmesi olmak üzere bir dizi tedbir talebinde bulunuldu. Yaşanan felaket dolayısıyla, orta ve yüksek kesimlerde yüzde 100, alt kesimlerde ise yüzde 40 ila yüzde 70 arasında ürün kayıpları yaşandığına dikkat çekilerek, bunun neticesinde piyasadaki kabuklu fındık fiyatlarının ortalama 6 TL’den 10 TL’ye kadar yükseldiğine değinildi.

Ayrıca, bu felaketin bölgede domino etkisi göstereceği ifade edilerek, yaklaşık 76 bin çiftçinin mağdur olduğu, üreticinin mağduriyetinin bölge taciri ve esnafını da etkileyeceği anlatıldı.

Raporda, Karadeniz’deki söz konusu bölge çiftçisinin desteklenmesi ve fındık çeşitlerinde bazı teşvikler verilmesi, mevcut kredi borçlarının ertelenmesi, KOSGEB başta olmak üzere Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu gibi aracı kuruluşlar vasıtasıyla düşük faizli kredi ya da hibe programlarının devreye alınması, sona erdirildiğinde 170 TL olan Alan Bazlı Gelir Desteğinin afet gerekçesiyle 250 TL üzerinden Ordu, Giresun ve Trabzon için devam ettirilmesi, fındıkta lisanslı depoculuk çalışmalarının desteklenmesi, Hazine ve TOBB’un bu alandaki desteklerinin tüm bölgeye yayılması gibi talepler yer alıyor. 

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2014, 13:48

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52