Metro Market işçisi grev kararı aldı

Bir süredir işçi temsilcisi sendika yöneticileriyle görüşmelerini sürdüren Alman perakende markası Metro Market, grev kararıyla karşı karşıya kaldı.

Metro Market işçisi grev kararı aldı


Alman perakende markası Metro Grosmarket, Sosyal-İş Sendikası ile arasındaki TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararıyla karşı karşıya kaldı. Türkiye genelindeki 37 Metro Gross Marketi'ne grev kararı asıldı.

Sosyal İş Sendikası ile Metro Grossmarket arasında süren 6. dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlandı. Bunun üzerine grev kararı alan çalışanlar, grev kararının daha sonra açıklanacak bir tarihte uygulamaya konulacağını ilan ettiler.
Sendika yönetiminden konuyla ilgili yapılan açıklamada, haklarda geriye yönelik taleplerin kabul edilemeyeceği, Metro işvereninin ısrar ettiği teklifin, iyileştirmeden ziyade mevcut hakların ciddi biçimde gerilemesine yol açacak nitelikte olduğu ifade edildi.

Metro Market Türkiye’den Grev Açıklaması

Grev kararı sonrası bir açıklama yapan Metro Market TÜrkiye ofisi, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, şirket yönetiminin tüm uzlaşmacı tavrına karşın anlaşmaya varılamadığı ifade edildi.

Mevcut şartlarda hizmetlerin aksamadan devam ettiği ifade edilen açıklamada şu bilgiler yer alıyor:

"Sosyal-İş Sendikası çatısı altında örgütlenmiş 2.987 mavi yakalı çalışanımız adına sendika yönetimiyle Şubat 2016 tarihinden bu yana yürütmekte olduğumuz Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde, şirket yönetimimizin tüm uzlaşmacı tavrına karşın maalesef anlaşmaya varılamamıştır. 

Ülkemizde yaklaşık 5.000 kişiye istihdam sağlayan Metro Toptancı Market Türkiye olarak, bütün çalışanlarımızın, sendika kurma ve/veya sendikaya kendi ve özgür kararlarına dayanarak üye olma hakkına saygı gösteriyoruz. Mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde 26 yıldır çalışanlarımıza toplu sözleşme hakkı tanıyoruz ve bu yönüyle de sektördeki nadide şirketlerden biriyiz. Bu doğrultuda, şirketimizde yaşanan sendikalaşma eğilimine saygı gösterilmiş olup, 2.987 mavi yakalı çalışanımız Sosyal-İş Sendikası bünyesinde örgütlenmiştir. 

Söz konusu sendika ile yürütmekte olduğumuz Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde, birçok madde üzerinde anlaşma sağlanmış, sadece 3 maddede uzlaşma sağlanamaması üzerine görüşmeler sonuçsuz kalmıştır. 

Metro Toptancı Market 26 yıldır çalışanlarına, Türkiye’de faaliyet gösteren birçok şirketin sağladığı imkanların üzerinde ayrıcalıklı haklar sunmuştur ve bundan da gurur duymaktadır. Şirketimizde asgari ücret ile hiç kimse çalışmamaktadır. Şirketimizin sendikaya sunmuş olduğu teklifte, çalışanlarımıza verilen mevcut hakların gerilemesi ve/veya mevcut hakların geri alınması kesinlikle söz konusu değildir. Buna ek olarak, şirketimizin sendikaya sunduğu gelir artışı teklifi enflasyonun üzerindedir. 

Metro Toptancı Market, mevcut çalışanlarının ihtiyaç ve isteklerine de uzun dönemli bakış açısıyla yaklaşmaktadır. Sürdürülebilir istihdam sağlamak hep önceliği olmuştur. Aynı zamanda 12 yılda imzaladığımız 5 toplu iş sözleşmesi de bizim ne kadar uzlaşmacı, işbirlikçi ve çalışanın yanında olduğumuzun göstergesidir. Dolayısıyla sendikanın günümüz ekonomik gerçekleriyle bağdaşmayan isteklerinden vazgeçmesini ve en kısa sürede bir anlaşmanın sağlanmasını ümit ve temenni ediyoruz. 

Metro Türkiye olarak bugünlere çalışanlarımızla omuz omuza geldiğimizi, onların Metro’nun ayrılmaz bir parçası olduklarını biliyor, gelecek için de yine işçilerimizin sağduyularına güveniyoruz. 

Ancak sendikanın sözleşme maddelerini ortak platform yerine farklı mecralarda tartışmaya açmasını da Metro çalışanlarına yapılan bir haksızlık olarak değerlendiriyor ve kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. 

Bu süreçte genel merkezimiz ve mağazalarımız faaliyetlerine devam etmektedir. İş ortaklarımız ve müşterilerimizin herhangi bir sorun/aksaklık yaşamaması için gerekli önlemler alınmıştır. Metro Türkiye olarak, müşterilerimize her zaman olduğu gibi, en yüksek kalitede ürün ve hizmeti sunmaya devam etmekteyiz. 

Saygılarımızla kamuoyunun bilgisine sunarız."

Gıdavitrini - iha.com.tr

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2016, 12:12

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52