Avrupa İslam düşmanlığını abarttı

Fransa bu kez İslam düşmanlığını iyice abarttı. Peçe, Haşema, sakal derken artık müslümanları restoranlara almamaya başladılar. Paris'tebir restoran müşteriyi müslüman olduğu için reddetti.

Avrupa İslam düşmanlığını abarttı


Fransa'nın başkenti Paris'te bir restoran sahibinin 'tüm Müslümanlar teröristtir' derken görüntülendiği bir videoda başörtülü müşterileri kabul etmemesi, ülke genelinde protesto çağrılarına yol açtı.
Sosyal medyada yüzlerce kii tarafından paylaşılan videoda restoran sahibi olduğu ifade edilen bir kişi başörtülü iki kadına, "Teröristlerin hepsi Müslüman. Tüm Müslümanlar da terörist" dediği görülüyor.

Cumartesi gecesi yaşanan olayın Tremblay-en-France bölgesinde meydana geldiği belirtiliyor. Pazar günü restoran önünde protestolar düzenlenirken, restorant sahibi de dışarı çıkarak göstericilerden özür diledi.

Restoran sahibi, 'Burkini' olarak da adlandırılan tesettür mayolar çevresinde devam eden tartışmalar nedeniyle tepkisinin aşırı kaçtığını ifade etti.

Restoran sahibi ayrıca bir arkadaşını Kasım 2015'te Paris'te düzenlenen saldırılar sırasında Bataclan konser salonunda kaybettiği için aşırı tepki gösterdiğini de söyledi.

La Parisien gazetesine bilgi veren savcılık, ırkçı ayrımcılık suçlamasıyla bir soruşturmanın başlatıldığını belirtiyor.

Pazar günü restoran sahibi ile protestocular arasında yaşanan tartışmalar, La Parisien gazetesinin bir muhabiri tarafından da fotoğraflandı.

Restoranın içinde çekilen videoda yaşananların gizlice kaydedildiği anlaşılıyor.

Restoran sahibiyle tartışan kadınlardan birisi "Bir ırkçının restorantında yemek istemiyoruz" diyor.

Restoran sahibiyse "Irkçılar insan öldürmez. Sizin gibileri mekanımda istemiyorum. Nokta." diyerek yanıt veriyor.

Hükümet, kamuya bağlı ırkçılıkla mücadele birimi Dilcra'ya konuyu soruşturması yönünde talimat verdi ve yaşananları 'kabul edilemez' olarak niteledi.

Cuma günü Fransa'da çıkan bir mahkeme kararı, büyük tartışmalara neden olan burkini yasaklarını kaldırmıştı. Ancak bazı yerel idareler, burkini yasağını uygulama konusunda ısrarcı.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2016, 19:18

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52