İsrafa karşı farklı gramajda üretim önerisi

Türkiye'de, ekmek israfında da listenin en üst sırasında yer alınmasının önlenmesi için yapılan çalışmalara destek artıyor.

İsrafa karşı farklı gramajda üretim önerisi
Halkın ekmek tüketim alışkanlığının en fazla olduğu ülkelerin başında gelen Türkiye'de, ekmek israfında da listenin en üst sırasında yer alınmasının önlenmesi için yapılan çalışmalara destek artıyor. Ekşi maya ile yapılmış taş fırında üretilen ekmeği ile Türkiye'de sayılır bir yeri bulunan Trabzon'da da israfın önlenmesi için alınabilecek tedbirler üzerinde kamu ve sivil toplum kuruluşları çalışmalar yapıyor. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO), Trabzon Ticaret Borsası (TTB) ve Of Ticaret ve Sanayi Odası'nın (OTSO) 3 ayda bir yaptıkları 'Oda-Borsa Müşterek Toplantısı'nda, TMO'nun 'Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası' masaya yatırıldı.

TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, ekmeğin fiyatı ve gramajı ile ilgili düzenlemelerde oda olarak yer aldıklarını hatırlatarak, "Biz başta Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları ile Fırıncılar Odası'nı değişik gramajlarda ekmek üretilmesi için gereken teklifleri yapıyoruz. Bugün Trabzon'da 400 gram ekmek 1 lira 20 kuruştan satılmaktadır. Bu ekmek kimisine az, kimisine fazla gelmektedir." dedi.

Daha düşük gramajlı ve ona göre belirlenmiş fiyattan satılan ekmekler üretilebileceği önerisinde bulunan Hacısalihoğlu, şöyle devam etti: "Herkesin istediği, daha doğrusu ihtiyacı kadar ekmek alması halinde israf büyük oranda azalır. Değişik gramajlarda ekmek üretilmesi konusunu daha geniş bir platforma taşıyarak değerlendirip, ekmek israfının önüne geçilmesine katkı sağlamaya çalışacağız."

TTB Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu da meşhur Trabzon ekmeğinin geçmişte ve az da olsa günümüzde talep edilen miktara göre kesilip tartılarak satıldığını hatırlattı. Bu yöntemin ekmek israfını önlemede en etkili yollardan birisi olabileceğini belirten Köleoğlu, "Günümüzde özellikle fırıncıların işin kolayına kaçmaları nedeniyle belirli standart ölçülerde ekmek yapılıyor. Bu da arz fazlalığı meydana getirip, israfa neden oluyor. Bunun önüne geçmemiz lazım. Yolu ve yöntemi de herkesin evinden ve işyerinden başlayarak bu konuya titizlikle eğilmesidir. Sivil toplum örgütleri de üyeleri bazında çalışma ve uyarılar yapmalıdır." diye konuştu.

Of TSO Başkanı Erdal Saral ise her türlü israfın, özellikle de ekmek israfının dinimizde haram sayıldığını vurgu yaptı. Saral, "Üretenden tüketene kadar herkes israfın önlenmesi için katkı sağlamalıdır. Her işte olduğu gibi bu konuda da çocuklarımızdan başlamak üzere her yaş grubundaki inşamızı eğitmeli, duyarlı hale getirmeliyiz. Aksi takdirde bu israfla baş edemeyiz." şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52