Şekerli içeceklerde 'zararlı' uyarısı

Sigara paketlerinde olduğu gibi şekerli içeceklerin üzerine de "sağlığa zararlıdır" uyarısı geliyor. Obezite ve şeker hastalığının önüne geçilmesi planlanıyor.

Şekerli içeceklerde 'zararlı' uyarısı
ABD'nin Kaliforniya Eyalet Senatosu, şekerli içeceklerin üzerinde "Sağlığa zararlıdır" ibaresi bulunan bir uyarı konulmasını zorunlu kılan düzenlemeyi onayladı. Kola, meyve suyu, gazoz gibi içecekleri kapsayan düzenleme Kaliforniya Temsilciler Meclisi'nden de geçerse eyalet genelinde uygulamaya girecek. Düzenleme birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. Devlet okullarında abur cubur yiyeceklerin ve gazlı içeceklerin satılmasını da 2005'te yasaklayan Kaliforniya, kamu sağlığı konusunda ABD'nin öncü bölgelerinden biri olarak değerlendiriliyor. Demokrat Senatör Bill Monning, "Sıvı şeker obezite, şeker hastalığı ve diş problemlerinin en önemli tetikleyicisidir. Kimi çevreler bu düzenlemeyi "aşırı korumacı yönetim" olarak göstermek istiyor, fakat halkın sağlığını korumanın bizim görevlerimiz arasında olduğunu unutmamak gerekir" diye konuştu.

VERGİ TEKLİFİ BAŞARISIZ
Monning geçtiğimiz yıl şeker içeren içeceklerden fazladan vergi alınmasına yönelik bir düzenleme teklifinde bulunmuş fakat başarısız olmuştu. 21'e 13'lük "evet" oyuyla kabul edilen düzenlemenin sağlık açısından yararlı olduğunu söyleyenler kadar, üreticiyi ve tüketim özgürlüğünü savunanlar da bulunuyor.

FISTIK PAKETİ ÖRNEĞİ
ABD İçecek Birliği'nin Kaliforniya'da faaliyet gösteren kolu CalBev tarafından yapılan açıklamada, "Yaklaşık 500 çeşit içeceği damgalamak ne alışkanlıkları değiştirebilir ne de daha sağlıklı bir yaşam biçimi oluşturabilir. Kaliforniya'da son ihtiyacımız olan şey daha fazla uyarı yazısıdır" ifadelerine yer verildi. Cumhuriyetçi senatör Steve Knight ise "Yaptığımız tek şey 'Bu ürünler sizi öldürmez ama çok fazla tüketirseniz sağlığınızı bozabilir' demekten ibaret. Herhangi bir şeyi çok fazla tüketirseniz size zarar verir. Bilinen bir gerçekten dolayı tüm faturayı tek bir sektöre kesmemeliyiz" dedi. Knight, Eyalet Senatosu'na getirdiği fıstık paketini senatörlere gösterek "Eğer bu tuzlu fıstıktan çok fazla tüketirsem, aşırı sodyum almış olurum ve sağlık problemleri oluşur" ifadelerini kullandı. sabah.com.tr

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2014, 14:33

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52