Tarımda iki devlet tek millet dönemi

Türkiye ile Türkmenistan arasında veterinerlik, tohumculuk, ziraai mücadele, teknik materyaller ve teknolojik gelişmeler konusunda işbirliği gelişiyor.

Tarımda iki devlet tek millet dönemi
GIDAVİTRİNİ - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkmen mevkidaşı Çarygeldi Çarlıyev ile Ankara'da bir araya geldi. Görüşmede, Türkiye ile Türkmenistan arasında tarımsal işbirliğini geliştirme kararı alındı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ankara'da bulunan Türkmenistan Tarım Bakanı Çarygeldi Çarlıyev ile görüştü. Görüşmede, Türkmenistan ile Türkiye arasında yaşanan gelişmelere çok önem verdiğini belirten Bakan Eker, Tarımsal ilişkilerinin gelişmesi ve ticaretin artması için Türkiye'nin FAO ortaklığıyla Türkmenistan'a destek vermeye devam ettiğini belirtti.

Geçen yıl imzalanan tarımsal işbirliği antlaşmasıyla ülkelerin tarımsal bilgi paylaşımında bulunduğunu ifade eden Bakan Eker, " Bizim gerek altyapı çalışmaları gerekse tarım sektörü modernizasyonu ile ilgili Türkmenistan'a aktaracağımız tecrübelerimiz var. Geliştirilen projelerinin hayata geçmesi için Türkmenistan tarafının da desteği gerekiyor" dedi.

Eker, Türkmenistan için 4.5 milyon dolar tutarında 8 projenin hazırlandığını, bunun yalnızca ikisinin imzalandığını belirterek, kalan 6 projenin hayata geçirilmesi için Türkmen tarafının imzasının beklendiğini kaydetti.

Bakan Eker, Türkmenistan'ın ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan bu projelerin kapsamlarının ise; hayvan genetik kaynaklarının korunması, balıkçılıkla, tohumculuk, bitkilerdeki hastalıklarla mücadele ve çöl çekirgeleri ile mücadeleden oluştuğunu belirtti.

Türkmenistan'ı ülkemizde düzenlenecek olan eğitim, çalıştay gibi faaliyetlerde görmek istediklerini belirten Mehdi Eker,  faaliyet giderlerinin TİKA aracılığıyla karşılandığını ve Türkmen kardeşlerimizin rahatlıkla gelip incelemelerde bulunabileceklerini söyledi.

Türkmenistan Tarım Bakanı Çarygeldi Çarlıyev ise konuşmasında, Türkiye'nin geliştirdiği projelere destek vereceklerini açıkladı. Türkiye'nin tarımsal alanda katettiği mesafeden övgü ile bahseden Çarlıyev, bilgi transferi konusunda daha istekli davranacaklarını söyledi.

Çarlıyev, " Veterinerlik, tohumculuk, ziraai mücadele, teknik materyaller ve teknolojik gelişmelerle ilgili tecrübelerinizden yararlanmak istiyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2014, 11:07

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52