Çanakkale Yemek Festivali farklı geçti

Bu yıl 5.cisi düzenlenen Çanakkale Yemek Kültürü Festivali'nde toplumun sağlıklı beslenmesi ve güvenli gıda ön plana çıktı.

Çanakkale Yemek Festivali farklı geçti
Çanakkale Kent Konseyi Yemek Kültürü Çalışma Grubu kolaylaştırıcılığında Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı, Human 17 Derneği, Çanakkale Profesyonel Aşçılar Derneği'nin destekleriyle “5. Çanakkale Yemek Kültürü Festivali” Yalı Han'da başladı.

“5. Çanakkale Yemek Kültürü Festivali” açılışında konuşma yapan Çanakkale Tarih Kültür Vakfı Başkanı Kadir Kenar “Yolda görmüşünüzdür yan yana açılan dönerciler mevcut. Sokaklarımızı kaplayan ayaküstü yemekler bu festivali yapmakta ne kadar haklı olduğumuzu bize gösteriyor. Yemek kültürümüz, sağlığımız ve sağlıklı beslenen insanın ruh beden sağlığı açısından önemlidir. Anadolu öyle bir coğrafyaki bize sunmadığı hiçbir şey yok. Balık, et, süt, ot,cinslerine kadar her şeyi tüketmemiz için bize sunuyor. Atalarımız bunun farkında olarak yaşamış. Zor zamanlarda bile sağlıklı beslenmeyi başarmışlar. Geldiğimiz noktada toplum obezite ile karşı karşıya. Hapla beslenen, bilgisayarla sevişen toplum haline geldik. Oturduğumuz yerden her şeyi ayağımıza istiyor; yememize, içmemize dikkat etmiyoruz. Bu festivalimizin gençlerimize yemek kültürünü tanıtmak ve sulu yemeği, kültürümüzden gelen yemeği öğretmekte çok faydalı olacak diye düşünüyorum. Bu anlamda güzel bir çalışma yaptığımızı belirtmek istiyorum.”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan yaptığı konuşmada, “Yemek Kültürü festivalinin beşincisinin düzenlenmesini önemsiyoruz. Tarih Kültür Vakfı, Kent Konseyi, Human 17 derneğinin öncülüğü önemli. Aşçılarımızın destek vermesini daha da önemsiyorum. Çünkü aşçılarımız yemek kültürünü yaşatan, geliştiren insanlar. Çanakkale’de; Girit, Selanik, Bayramiç, Ezine gibi çok çeşitli kültürden gelen insanlarımız ve onların yemek kültürleri var. Ama gençlerimizin yemek kültürleri hayat şartlarından, hayatın hızlı akışından dolayı giderek fast-food kültürüne doğru ilerledi. Sağlıklı beslenme son derece önemli. Çanakkale’nin şartlarına baktığımızda zeytinyağlı, sağlıkl et yemeklerinin sürdürülebilir olması gelecek nesillere aktarılması son derece önemli. Çok çeşitli yemeklerimiz var. Bunlar bir kitapçık içinde toplanmalı. Her yörenin tarifi ile beraber olmalı. Elimizde belge olarak kalmalı. Dünya’da en çok dikkat çekilen somut olmayan miras kavramı gelenek, görenek ve yemeklerimizdir. Tarihi eserlerin korunmasının ötesinde bu somut olmayan mirasımızda korunmalıdır. Çanakkale’de bunun sağlanmasını önemsiyoruz.”

Konuşmaların ardından Profesyonel Aşçılar Derneği tarafından hazırlanan yerel yemekler katılımcılara ikram edildi. Festival pazar günü yapılan yarışma ile sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2014, 14:23

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52