Sumak gerçekten virüsten koruyor mu?

Sumak virüsten koruyor mu? Söylentiler yayılınca fiyatlar uçtu. Son günlerde sosyal medyada sumağın koronavirüse karşı vücudu koruduğuna dair iddialar üzerine uzmanlar açıklama yaptı.

Sumak gerçekten virüsten koruyor mu?
Gıdavitrini - Son günlerde sosyal medyada sumağın koronavirüse karşı vücudu koruduğuna dair iddialar ortaya atılmıştı. Ancak uzmanlar, "O haberlere inanmayın" diyor. Çünkü sumağın koronavirüse iyi geldiğine dair ortada bilimsel bir çalışma yok.

Türkiye'de ölümlerin yaşandığı yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı ülke genelinde önlemler artırılıyor. Etkisini gün geçtikte daha da artıran koronavirüs salgınına karşı vücut direncini yüksek tutmak için vatandaşlar, bitkisel ürünlere yöneldi.

SOSYAL MEDYADA SÖYLENTİLER YAYILINCA FİYATLAR UÇTU

Bağışıklığı güçlendirme özelliği olan sumağın kilosu, koronavirüs salgınına iyi geldiği söylentilerinin ardından iki katına yükselerek 40-50 TL'den satılmaya başladı. Baharatçılar ve bitkisel ürün satanlar, sumak satışlarının geçmişe göre birkaç kat arttığını ifade ederken, vatandaşlar ise virüsten sonra sumağı günlük tüketmeye başladıklarını söyledi.
SUMAĞIN VİRÜSE İYİ GELDİĞİNE DAİR KANIT YOK

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Parlakpınar, sumağa son günlerde yoğun talep gösterilmesine şaşırdıklarını söyledi.

Birkaç günde birkaç yıllık sumak satışı olduğunu duyduklarını ve bu duruma şaşırdıklarını anlatan Parlakpınar, "Şu anki tıbbi bilgilere göre koronavirüs tedavisinde sumağın özellikle tercih edilen bir özelliği yok. Dolayısıyla halkımızın bunlara böyle akın etmesini gerektirecek yapılmış çalışmalar yok. 

İnsanlarımızın; 'Covid enfeksiyonundan beni korur' diyerek, sumağa olması gerekenden aşırı talep etmemesi lazım. Her zamanki kullandığından daha fazla miktarda ya da bilinmedik metotlarla kullanmaması lazım. Aslında bunun bir diğer korktuğum noktası şu; 'ben sumak kullanıyorum, sumak aldım bana bir şey olmaz' diye bir şey yok. Hepimizin uyması gereken kurallar var. Şu anki bilgiler ve araştırmalara göre sumak için talebi ve tercihi artıracak yapılmış bilimsel çalışmalar bulunmamaktadır. Uzmanlar olarak tüm insanlarımızdan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun çok özverili ve titiz çalışma sonuçlarına göre tanımladıkları kurallara ve uyarılara dikkat etmelerini istiyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2020, 16:58

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52