Yaş meyve-sebze ihracatı rekor kırdı

Türkiye'nin yaş meyve sebze ihracatı, 12 aylık toplamda 3 milyar doları aşarak rekora imza attı. İhracattaki en büyük katkı mandalina ve domates satışından.

Yaş meyve-sebze ihracatı rekor kırdı

Gıdavitrini - Türkiye'nin yaş meyve sebze ihracatı, son 12 ayın toplamında 3 milyar doları aşarak rekora imza attı. İhracattaki en büyük katkı mandalina ve domates satışından geldi.

Ege İhracatçı Birlikleri'nden derlediği verilere göre, Türkiye'nin yaş meyve sebze ihracatı 2020'nin Ocak-Temmuz döneminde 1 milyar 363 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Bu yılın aynı döneminde ise çoğalan taleple ihracat yüzde 20 artarak 1 milyar 638 milyon dolara çıktı.

İhracatta ilk sırada sektörün geleneksel pazarı Rusya yer aldı. Bu ülkeye 527 milyon dolar ihracat yapıldı. Rusya'yı 186 milyon dolarla Almanya ve 141 milyon dolarla Romanya takip etti.

Ürün bazında ise ilk sırada 220 milyon dolarla domates yer alırken söz konusu dönemde 183 milyon dolarlık kiraz ve 148 milyon dolarlık limon ihraç edildi.

Son 12 ayda 3 milyar doları aştı

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, yaz aylarının gelmesiyle Türkiye'nin önde gelen yaş meyve sebze ihraç ürünlerinin hasadının hızlandığını söyledi.

Yüksek kesimlerde kiraz hasadının devam ettiğini belirten Uçak, başta Avrupa olmak üzere 50'nin üzerinde ülkeye taze kiraz gönderdiklerini dile getirdi.

Uçak, taze incir ve yaş üzüm ihracatının da yoğun taleple hız kesmeden sürdüğüne işaret ederek, Ege Bölgesi'nde şeftali hasadında da sona yaklaşıldığını söyledi.
Kaynak: TrtHaber

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2021, 17:11

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52