İyi Tarım Uygulamaları yaygınlaşıyor

Giresun’da fındık üretiminde iyi tarım uygulamaları yaygınlaşıyor. Hem ekonomik açıdan hem de insan sağlığı açısından hayli önemli olan bu uygulama için üreticiye 1 milyon lira tutarında destek verilecek.

İyi Tarım Uygulamaları yaygınlaşıyor


Gıdavitrini - İyi Tarım Uygulamaları (İTU) tarımsal üretim sisteminin sosyal açıdan yaşanabilir, ekonomik açıdan karlı ve verimli, insan sağlığını koruyan, hayvan sağlık ve refahı ile çevreye önem veren bir hale getirmek için uygulanması gereken işlemlerdir. İyi Tarım Uygulamalarında amaç; insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen bir tarımsal üretim yapılması, doğal kaynakların korunması, yüksek verimli, tarımda izlenebilirlilik ve sürdürebilirlilik ile gıda güvenliğinin sağlanmasıdır.

İyi Tarım Uygulamalarıyla; kimyasal ilaç, suni gübre vb. girdiler kullanılmakla birlikte, bu uygulamalar entegre ürün yönetimi prensiplerinde insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyecek şekilde tatbik edilmektedir, izlenebilirliğin sağlanmasıyla soframıza sağlıklı ürünlerin gelmesi sağlanmaktadır. Ülkemizde, sebzeden meyveye, tahıldan, yem bitkilerinden ve hayvancılık sektörüne kadar bir çok alanda İTU gerçekleştirilmektedir.

Bu kapsamda, Giresun ilinin ana ürünü olan fındıkta İTU uygulaması gerçekleştiriliyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca finansmanı sağlanan ‘İyi Tarım Uygulamaları Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi’ uygulanmaktadır. Bu proje ile hem İyi Tarım prensiplerinin yerine getirilmesi, hem de tüketici bilincinin oluşması amaçlanıyor.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bütün destekleme ödemelerine ilaveten fındık için; İyi Tarım Uygulamalarına dahil olan üreticilere, dekara 50 TL destekleme yapılmaktadır. Giresun İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından verilen bilgilere göre, ilg enelinde 2017 yılı içerisinde 9 ilçede yürütülen İTU kapsamında, 521 üreticiye 20 bin 21 dekar fındık alanı için 1 milyon TL destekleme ödemesi gerçekleştirilecek.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2017, 13:15

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52