Yemek kartı şirketlerine soruşturma

Rekabet Kurumu yemek kartı hizmeti veren Sodexo, Multinet, Edenred, Winwin ve Setcard'a ihalelerde danışıklı hareket ederek satış şartlarını birlikte belirlemek ve rakiplerin faaliyetlerini zorlaştırmak gerekçesiyle soruşturma başlattı.

Yemek kartı şirketlerine soruşturma


Rekabet Kurulu, yemek kartları sektöründe faaliyet gösteren altı firma hakkında Rekabet Kurulu'nun internet sitesinde yer alan duyuruda, "Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri A.Ş., Edenred Kurumsal Çözümler A.Ş., Network Servisleri A.Ş., Multinet Kurumsal Hizmetler A.Ş., Winwin Hizmet Yönetimi Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Set Kurumsal Hizmetler A.Ş. hakkında soruşturma açıldı" denildi.

Rekabet Kurulu duyurusunda, Sodexo ile Edenred'in ihalelerde danışıklı hareket etmek, ihaleleri ve müşterileri paylaşmak, satış şartlarını birlikte belirlemek ve rakiplerin faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri, ayrıca yemek kuponu/kartı sektöründe faaliyet gösteren teşebbüslerin ortak hareket ederek restoranlardan yüzde 7-10 arasında değişen yüksek oranlarda komisyon aldıkları, yemek kuponu/kartı sağlayıcısı firmaların, lokanta, restoran ve büfeler ile yaptıkları anlaşmalarda güçlü taraf olarak kendi lehlerine haksız kazançlar sağlayarak, bu işyerlerini zor duruma düşüren piyasa koşulları oluşturdukları, bu kuponların para gibi tedavülünün işçi ücretlerine ve iş verimliliğine olumsuz etkilerinin bulunduğu iddialarını içeren başvurunun, Danıştay 13. Dairesi’nin kararı üzerine yeniden değerlendirdiği belirtildi.
Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
"Daha önce bahse konu şikayet nedeniyle yapılan önaraştırmada söz konusu uygulamalar incelenmiş, şikayetin reddine ve soruşturma açılmamasına karar verilmişti. 
Ancak Rekabet Kurulu kararı Danıştay 13. Dairesinin, 28.12.2016 tarihli kararı ile iptal edildi.Dosyada yer alan bilgi ve belgeleri 15.05.2017 tarihli toplantısında müzakere eden 
Kurul, ilgili mahkeme kararında belirtilen hususları dikkate alarak, 4054 sayılı Kanun'un ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik olarak aynı Kanun’un 41. maddesi uyarınca soruşturma açılmasına karar verdi. 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları 
ve uyumlu eylemleri; 6. maddesi ise hâkim durumun kötüye kullanılmasını yasaklamaktadır."
KAÇ KİŞİ KULLANIYOR
Yemek kartı şirketleri Türkiye'ye 1992 yılında girmişti. Halen 3.5 milyon çalışanın yemek kartı kullandığı tahmin ediliyor. Bu kartlarla yemek yenebilen restoran sayısının ise 200 bin civarında olduğu ifade ediliyor.

Türkiye'de faaliyet gösteren yemek kartı şirketlerine karşı, tekelci yaklaşımları ve yüksek komisyon oranları sebebiyle bazı STK'ların öncülüğünde yeme içme mekanları boykot eylemleri yapacağını açıklamış, alternatif "yerli" yemek kartı çıkarılması için çalışmalar yapılmıştı.

Bu doğrultuda, Türkiye Lokantacılar Kebapçılar Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu Genel Başkanı Aykut Yenice, ülke genelinde yılda 2 milyar dolarlık işlem hacmine sahip yemek kartları için geçtiğimiz yıl 'milli yemek kartı' geliştirdiklerini açıklamıştı.

Aykut Yenice, "GUSTO Kart" ve "AHİ Kart" adıyla iki kartın hizmete sunulacağını açıklamış, kartlardan elde edilen gelirin de yurt içinde kalacağını söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2017, 13:14

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52