Asırlık işletmeyi Cargill aldı

Türkiye’nin ilk ve tek oleo kimya üretimi yapan şirketi 95 yıllık Alemdar Kimya da Cargill tarafından satıl alındı.

Asırlık işletmeyi Cargill aldı
Bitkisel yağ bazlı endüstriyel ürünlerini Türkiye’de üretme kararı alan Cargill, Türkiye’nin ilk ve tek oleo kimya (yağ) üretimi yapan şirketi 95 yıllık Alemdar Kimya'yı satın aldı. Şirketin yanındaki arsayı da satın alan Cargill Türkiye bu satın alma da dahil toplam 50 milyon dolar yatırım yapacak. Fabrika, Cargill'in ABD ve Rusya'dan sonra bitkisel yağ bazlı endüstriyel ürünler üreten 3. fabrikası olacak. Türkiye’de ayçiçeği, kolza ve aspir gibi ürünlerden üretilecek hammaddeler; tekstilden matbaya, yataktan transformatöre kadar birçok endüstriyel üründe kullanılacak. Basınla sohbet toplantısı düzenleyen Cargill Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Murat Tarakçıoğlu hedeflerinin bu alanda 2.5 yıl içinde 100 milyon dolar ciro olduğunu belirterek yapacakları yatırımın Türkiye'nin cari açığına katkısının da 50 milyon doları bulacağını anlattı.

Tarakçıoğlu "Türkiye, bölgesinin en dinamik ülkesi olarak sürekli büyüyen ve gelişen bir ekonomiye sahip. Bu nedenle 2008 yılında Türkiye’yi, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin yatırım ve yönetim üssü haline getirme kararı almıştık. Şimdi bu kararımızı yeni bir yatırımla taçlandırıyoruz. Bugüne kadar Türk sanayisinin ihtiyaç duyduğu endüstriyel ham maddelerimizin bir bölümünü ithal ediyorduk. Bu satın alma ile birlikte, gıda dışı endüstriyel ürünlerde de üretimi Türkiye’de ve yerli ham madde kullanarak gerçekleştireceğiz. Türkiye’yi, bitkisel yağ bazlı ürünlerimizde de bölgenin üretim, teknoloji ve ihracat üssü yapacağız" şeklinde konuştu.

Cargill Endüstriyel Yağlar İş Ünitesi Genel Müdürü Akın Özkutan ise "2013’ün mayıs ayında tamamı yüzde 100 bitkisel ürünlerden elde edilen yağ bazlı ürünlerimizin ithalatına başladık. Ancak aklımızda yerli üretim yapma vizyonu vardı. Bu hedefle Türkiye’de üretim tesisi arayışına girdik. Birçok yere baktık, yaptığımız araştırmalarda karşımıza köklü geçmişiyle Alemdar Kimya ile çıktı. Artık odağımızda sadece Türkiye yok. Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika da hedeflediğimiz pazarlar arasında" dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2014, 10:28

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52