Kritik toplantıda KDV indirimi konuşuldu

Gıda perakendecileri Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’ye çıkarma yaptı. Toplantıda, gıda ürünlerindeki KDV oranları, plansız şubeleşme, hal kayıt sistemi gibi konular masaya yatırıldı.

Kritik toplantıda KDV indirimi konuşuldu


Gıdavitrini - Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Heyeti, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’yle bir araya geldi. Toplantıda, gıda ürünlerindeki KDV oranları, plansız şubeleşme, hal kayıt sistemi gibi konular masaya yatırıldı.

Organize perakendenin en büyük çatı örgütü Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) heyeti, Başkan Mustafa Altunbilek önderliğinde, sektörde yaşanan sıkıntıları aktarmak üzere Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’yle bir görüşme yaptı. TPF Heyeti, plansız şubeleşme, hal kayıt sistemi, gıda ürünlerindeki KDV’ler gibi biz dizi konu hakkında Bakan Tüfenkci’yle görüşlerini paylaştı.

Toplantıda ürünün pazarlara hızlı bir şekilde arz edilmesinin önemine değinen Bakan Tüfenkci, perakendeciliğin düzenlenmesi noktasında önemli çalışmalar yaptıklarını, bunu da sektörle istişare ederek gerçekleştirdikleri ifade etti.
Tüfenkci şunları söyledi:
“Tüketiciyle üretici en iyi ortamda nasıl buluşabilir, fiyatları nasıl istikrarlı hale getirebiliriz, bunu düşünüyoruz. Bir yeri yaparken diğer tarafı yıkmamak lazım. Piyasanın kendiliğinden oluşan bir dengesi var, bunu bozmamak gerekir. Denetim ve gözlemlerle piyasanın kendi şartları içerisinde yürümesini sağlamalıyız.”‘KDV FARKI OLUMSUZ YANSIYOR’
Bakan Tüfenkci’ye sektörde yaşanan sorunlardan bahseden Altunbilek, “Temel gıda, et ve et ürünleri, bakliyat, sebze ve meyve ürünlerinin toptan satım KDV’si yüzde 1, perakende satış KDV’si ise yüzde 8’dir. KDV farkı ürün maliyetleri üzerinden nihai tüketiciye olumsuz yansıdığı gibi, aynı ürün toptan satıcı üzerinden direkt nihai tüketiciye de satılabiliyor. Bu durum da perakendeci aleyhine haksızlık oluşturuyor. Yapılacak yasal düzenlemeler hususunda Bakanlığınızın desteğini arz ederiz” dedi. 

Yaş sebze ve meyvede perakendecinin fahiş karlar elde ettiği yönünde çıkan haberlere de değinen Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek, bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Altunbilek, domates, salatalık, portakal gibi manav reyonlarının en hareketli ürünleri üzerinden tarladan itibaren ürüne yüklenen maliyetlerine ilişkin bir raporu da Bakan Tüfenkci’ye sundu. Plansız şubeleşme, yeni nesil yazar kasaların sektöre maliyeti, Hal Kayıt Sistemi’nin getirdiği para cezalarının da gündem maddelerini oluşturduğu toplantıda, Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) 2016 etkinliğine Bakan Tüfenkci de davet edildi. 

Toplantıya, Altunbilek ile birlikte TPF Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Reşat Narman, TPF Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Kara, TPF Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Ali Başdurak ve Mustafa Şekerci ile Ankara PERDER Başkanı Ali Uyanık katıldı.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2016, 16:19

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52