Yine Ukrayna, yine domates iadesi

Ukrayna'nın Antalya'dan giden domatesler konusunda bir takım haksız bildirimlerde bulunduğu ve 'Tuta Absoluta' zararlısını bahane ettiği ileri sürüldü

Yine Ukrayna, yine domates iadesi
Antalya İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, Ukrayna'nın, "Tuta Absoluta" zararlısı iddiasıyla Antalya'dan Ukrayna'ya giden domates ürünlerine bir takım haksız bildirimler yaptığını ileri sürdü. Antalya Tüccarlar ve Esnaflar Dayanışma Derneği tarafından, yaş sebze ve meyve ürünlerinin ihracatında karşılaşılan domates güvesi olarak da bilinen "Tuta Absoluta" zararlısıyla ilgili olarak dernek binasında düzenlenen toplantıya, Antalya İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, Antalya Zirai Karantina Müdürü Ekrem Çetin, Dernek Başkanı Adem Özaydın ve dernek üyeleri katıldı.

Ürünlerde problem yok
Toplantıda, "Tuta Absoluta" zararlısı ve Ukrayna gümrüğünde yaşanan sıkıntılar ele alındı. Satıcı, toplantıdan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, özellikle sera sezonunun son dönemlerinde havanın ısınmasıyla birlikte sera üretim alanlarında bir takım sıkıntılar yaşadıklarını söyledi. Bunların temelinde, "Tuta Absoluta" denilen zararlının geldiğini vurgulayan Satıcı, şöyle konuştu:
"Yaş sebze ve meyve ihracatı konusunda başta Rusya olmak üzere Ukrayna ve diğer ülkelerden uzun zamandır ilaç kalıntısı konusunda almış olduğumuz herhangi bir bildirim yok. Yani, ilaç konusunu büyük oranda çözdük diyebiliriz. Dönem dönem sıkıntı yaşıyoruz ama bunlar çok minimum düzeyde kalıyor. Özellikle Ukrayna, bu dönemde kendi üretiminin başlamasını da gözönüne alarak bizim ürünlerimize bir takım haksız bildirimlerde bulunuyor. Bunu 'Tuta Absoluta' konusunda yapıyor. Bu tamamen tarife dışı bir engel olarak karşımıza çıkıyor. Buradan özellikle Tarım Bakanlığı yetkililerine, Ukrayna kaynaklı bu bildirimlerin tamamen onların uygulamış olduğu tarife dışı engelden kaynaklandığını, ürünlerimizde problem olmadığını aktarmak istiyoruz."

Satıcı, "Tuta Absoluta" zararlısının insan sağlığına zararlı bir unsur olmadığını savunarak, meyvenin ve bitkinin üzerinde bir takım darbeler yaratan ancak ilaç gibi meyvenin içine işleyen bir durumun olmadığını belirtti.

"Tuta Absoluta" nedeniyle Ukrayna'dan dönen TIR'ların oranının yüzde 1 civarında olduğunu vurgulayan Satıcı, bunun ciddi bir oran olmamasına karşın ihracatçı üzerinde psikolojik bir baskı oluşturduğunu belirtti.

Toplantıda konuşan Antalya Zirai Karantina Müdürü Ekrem Çetin de yaş sebze ve meyve konusunda bakanlığın gönderdiği talimatlar olduğunu belirterek, rahat ihracat yapılabilmesi için uygulamada talimatları biraz esnettiklerini bildirdi. "Tuta Absoluta" konusunda bir tane dahi ürüne izin vermelerinin mümkün olmadığını dile getiren Çetin, "Bu konuda herhangi bir tolerans tanıyamayız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2014, 16:26

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52