Sofralarımızın vazgeçilmezi bakliyata dikkat

Dünyada 800 milyondan fazla insan yetersiz beslenme gerçeğiyle yüz yüze. Buna karşılık uygun olmayan saklama, depolama, satış koşulları nedeniyle her yıl milyonlarca ton gıda çöpe gidiyor.

Sofralarımızın vazgeçilmezi bakliyata dikkat


Gıdavitrini - Birleşmiş Milletler’in ‘Uluslararası Bakliyat Yılı’ ilan ettiği 2016’da Türkiye’de tüketicinin sağlıklı, hijyenik, güvenilir bakliyata ulaşımında sorun var… Dünya nüfusunun hızla arttığı, gıda üretiminin ise bu hıza yetişemediği çağımızda Türkiye’de israfla mücadeleyi gündeminin üst sıralarında tutan Ambalaj Sanayicileri Derneği, Bakliyat Yılı’nda sağlıklı bakliyat tüketimi için uyarı da bulundu.

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut, dünyada 800 milyondan fazla insanın yetersiz beslenme gerçeğiyle yüz yüze olduğunu buna karşılık uygun olmayan saklama, depolama, satış koşulları nedeniyle her yıl milyonlarca ton gıdanın çöpe gittiğini söyledi.

İsrafın önlenmesi için bakliyat ambalaja girmeli
Zengin besin değerine sahip bakliyatın gıda tüketiminde önemli bir kaynak olduğunu belirten Korkut, uzun süre bozulmadan saklanabilecek bu gıdanın sağlıksız koşullar nedeniyle israf edildiğine dikkat çekti. Korkut şöyle konuştu:

“PAKDER’in (Tarım Ürünleri Hububat, Bakliyat İş ve Paketleme Sanayicileri Derneği) verilerine göre Türkiye’de bakliyat üretimi yılda y
aklaşık 1 milyon ton. Yıllık tüketim 1 milyon 50 bin ton olarak hesaplanıyor. Bu miktarın yaklaşık yüzde 35’i ambalaja giriyor. Yani market ve bakkal raflarında satışa çıkan ambalajlı bakliyat miktarı tüketimin yarısının bile çok altında. Türkiye maalesef ambalajlı bakliyatla geç tanıştı. Açıkta satılan bakliyat genellikle marketlerde kapaklı büyük kutularda veya silindir varillerde satışa sunuluyor veya tamamıyla açık olabiliyor. Toz ve haşere ile tema
s edebiliyor, müşteri dokunabiliyor. Bunlar hijyen açısından büyük sorun. En önemlisi de ürünlerin menşei takip
 edilemiyor.  Raf bilgisi ambalajlı ürünlerde olduğu gibi tüketiciyi güvenilir ve doğru biçimde aydınlatamıyor. Marketlerdeki açıkta satışın da yüzde 15 olduğunu tahmin ediyoruz. Geriye ka
lan tüketimin yüzde 50’sinin büyük bölümü kayıt dışıdır. Hassasiyetimizin ve uyarımızın sebebi de budur.”
Türkiye’nin ürettiği gıdayı ziyan etme lüksü yok
ASD Yönetim Kurulu Başkanı Korkut, her gıda üreticisinin israfla mücadele bilinciyle faaliyet göstermesi gerektiğini kaydetti. “Beslenmek için ürettiğimiz gıdayı ziyan etme lüksümüz yok” diyen Korkut, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Uluslararası Bakliyat Yılı nedeniyle bunu özellikle gündeme getirmek istiyoruz; bu kadar değerli bir besini üretip ülkemizin ihtiyacını karşılamak elbette önemli. Ama yetmez. Bu ürünü güvenli şekilde tüketiciye ulaştırmak, bunun için doğru ambalajı seçmek de gerekir. Türkiye’nin ürettiği gıdayı ziyan etme lüksü yok. Doğru ambalaj gıda ürünlerinin çöpe değil sofralara gitmesini sağlar. Türkiye, bakliyat üretiminde dünyanın ilk 10 ülkesi arasında. ‘Sürdürülebilir gelecek için besleyici tohumlar’ sloganını kullanan Uluslararası Bakliyat Yılı çerçevesinde, bakliyatın faydalarının anlatılması, farkındalık yaratılması, üretim ve ticaretinin artırılması gibi hedefler ön planda olacak. Tüm bu çalışmalar sırasında ürünlerin ambalaja girmesi konusunu da gündemde tutmalı, kamuoyu yaratmalı, önemini anlatmalıyız.”

Gelişmiş ülkelerde ambalajsız ürüne rastlanmadığını vurgulayan Sadettin Korkut, “Ambalaj üretiminde hijyen esastır. Ambalaj, ürünün tüketiciye kadar el değmeden hijyenik ortamda hazırlanıp ulaşması anlamına gelir. Ambalajlı tüketim, ürünün tarladan sofraya güvenilir gıda zinciriyle taşınması hedefine katkı sağlar” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2016, 15:46

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52