Yoğurt kralına 'kandırma' davası

ABD'de Chobani markası adı altında ürettiği yoğurtla büyük bir servet kazanan Hamdi Ulukaya'nın başı ilginç bir dava ile dertte.

Yoğurt kralına 'kandırma' davası
ABD'de yaşayan Türk milyardere akıl almaz dava. ABD'de Chobani markası adı altında ürettiği yoğurtla büyük bir servet kazanan Hamdi Ulukaya'nın başı ilginç bir dava ile dertte.

'Yunan yoğurdu' etiketiyle ABD'de satılan Chobani yoğurtlarının sahibi ünlü iş adamına 'tüketiciyi yanıltma' gerekçesiyle dava açıldı.

New York Daily News'in haberine göre Barry Stoltz ve Allan Chang adında 2 ABD'linin açtığı davada Ulukaya, Yunan olmadığı halde 'yunan yoğurdu' etiketiyle ürün satarak insanları yanıltmakla suçlandı. Ayrıca davada Chobani'nin Türkçe 'çoban' kelimesinden geldiği de belirtildi.

'FRENCH FRIES' SAVUNMASI
Chobani markasından ise davaya cevap gecikmedi. Şirketten yapılan açıklamaya göre "Patates kızartması "French fries" (Fıransız kızartması) olarak biliniyor ama Fransa'da üretildiği anlamına gelmiyorken, Yunan yoğurdu da genel bir isim ve bu durum ABD'deki tesilerimizde ürettiğimiz yoğudun Yunanistan'dan geldiği anlamına gelmiyor" dendi.

Şirket, benzer bir suçlamaya 2013 yılında Kaliforniya eyaletinde de maruz kalmıştı. Chobani yoğurtlarının Elazığlı iş adamı Hamdi Ulukaya, 1.5 milyar dolarlık servetiyle Forbes'in en zenginler listesine de yer alıyor. 

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2014, 15:10

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52