Buğdayda zam ve ithalat bilmecesi

Buğdayda zam ve ithalat spekülasyonu yaşanıyor. TUSAF Başkanı Özmen kısmi ithalat isterken, TZOB Başkanı Bayraktar "Üretici tarladan soğur" diyor.

Buğdayda zam ve ithalat bilmecesi
Kuraklık nedeniyle rekolte düşüşü beklenen buğdayda şimdi de ithalat tartışması yaşanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 1'inci tahmini istatistiklerinde tahıl ürünlerinin yüzde 10.1 azalacağını açıklaması spekülatörleri harekete geçirdi. İthalat ve zam söylentileri üreticileri tedirgin etti. 

Ancak bu konuda taraflar ikiye bölünmüş durumda. Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Erhan Özmen, buğdaydaki spekülasyonların önüne geçmek için özel sektöre kısmi ithalat yetkisi isterken, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ise ithalat söyleminin bile spekülasyona neden olacağını ileri sürdü. Bu yıl rekoltede anlamlı bir düşüş beklemediklerini söyleyen Özmen, "Ancak kimi bölgelerde sıkıntı olabilir. Buralardaki spekülasyonların önüne geçmek için özel sektöre 1.5 milyon tonluk ithalat yetkisi istiyoruz" diye konuştu. Bu yıl buğday rekoltesinin 15-16 milyon ton olacağını öngören Özmen, ihtiyacın ise 18 milyon ton civarında olduğunu anlattı. Özmen, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) 2 milyon tonluk buğday stokunun açığı rahatlıkla kapatacağına vurgu yaptı. 

Şemsi Bayraktar, bakliyat ürünlerinde ithalat söyleminin bile spekülasyona neden olacağını belirtti. Bayraktar, "Kuraklık nedeniyle rekoltede düşüş bekliyoruz. Fakat aradaki fark TMO tarafından kapatılabilir. İthalat söylemi hem üreticiyi tarladan uzaklaştırıyor hem de fiyatlarda spekülatif oynamalara yol açıyor" dedi. Buğday rekoltesini 16 milyon tonun üzerinde beklediklerini açıklayan Bayraktar, rakamların düşük gösterildiğini ifade etti. TZOB Başkanı Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu yıl nohut, arpa, mısır ve buğday rekoltesinde 2013'e oranla düşüş bekliyoruz. Fakat kuru fasulyede yüzde 12.8, kırımızı mercimekte 1.3, yeşil mercimekte ise yüzde 4.5 artış olacak."

2014 yılı bitkisel üretim 1'inci tahmini istatistiklerini açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tahıl ürünleri üretiminde yüzde 10.1 azalma bekliyor. Kurumdan yapılan açıklamaya göre buğday üretimi ise yüzde 10.4 oranında azalarak yaklaşık 19.8 milyon ton olarak gerçekleşecek. 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2014, 15:28

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52