TMME Ödülleri sahiplerini buldu

KalDer, Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi’nde geçtiğimiz 9 yılda başarı kazanmış firmaları gerçekleştirdiği ödül töreniyle onurlandırdı.

TMME Ödülleri sahiplerini buldu
Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve uluslararası araştırma kuruluşu KA Araştırma tarafından 81 ilde tüketiciler ile bilgisayar destekli telefon anketi (CATI) yapılarak ve özel ekonometrik analiz modeli ile belirlenen Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi’nde (TMME) 2013 yılında başarılı olmuş kurumlar 15 Nisan 2014’te, İstanbul’da Swissotel The Bosphorus’da gerçekleştirilen ödül töreniyle onurlandırıldı. İş dünyasının önemli isimlerini bir araya getiren TMME Gala gecesinde ölçüme başlanan 2005 yılından itibaren müşterileri nezdinde en yüksek puanı alarak birinciliği elinde bulunduran ve sektörlerinde müşteri memnuniyetini aralıksız olarak sürdürülebilir kılan Opet, Turkcell ve Türk Hava Yolları TMME Üstün Başarı Ödülü’ne layık görüldü. 

100’den fazla marka, 300 binin üzerinde müşteri
TMME Gala gecesinin açılışında konuşan KalDer Yönetim Kurulu Başkanı A. Hamdi Doğan, 9 yılda Türkiye’nin 81 ilinde 25 sektörde, 106 markanın detaylı analizlerini ortaya koymak için 300 binin üzerinde müşteri görüşmesi yapıldığını belirterek, “TMME ile ülkedeki ürün ve hizmetlere ait kalite ve müşteri memnuniyeti artıyor mu, azalıyor mu?”, “Endeksteki pozitif ya da negatif eğilimler ölçülen iş kollarında belirli sektörlere mi ait, sadece bazı sektörlerde mi görülüyor yoksa belirli kuruluşlara mı özgü?, “Bu değişimler uluslararası eğilimlerle paralel mi; ülkemize özgü farklılıklar var mı? gibi ülke ekonomisi hakkında birçok soruya yanıt verilmektedir” dedi. Ulusal müşteri memnuniyeti endekslerinin dünyada, Amerika dâhil 20’yi aşkın ülkede yürütüldüğüne dikkat çeken Hamdi Doğan, Müşteri memnuniyetinin, entelektüel sermayenin dolayısı ile pazar değerinin en önemli parametrelerden biri olduğunu ifade etti. Pazardaki markalar arası rekabetin en gerçekçi göstergesinin TMME olduğunu belirtti. Kaliteyi müşteri beklentilerini karşılamak ve hatta aşmak olarak tanımladı. 
TMME’nin ölçüm yapılan sektörlerde önemli bir veri kaynağı olduğunu belirten Doğan Türk Telekom, REMAX ve Era Gayrimenkul’ün destekleri ile 2014 yılında Emlak Sektörü ve Sabit Hatlar sektörlerinin de TMME kapsamında ölçümleneceğini aktardı.
Üç kategoride ödüller sahiplerini buldu
TMME Ödülleri, tüm ölçülen sektörler ve kurumların 2005-2013 yılları arasında yayınlanan TMME Ölçüm Sonuçlarına göre belirlendi. TMME Ölçümünün ana değişeni olan, ‘Müşteri Memnuniyeti Puanları’ ödüller için temel veri olarak kabul edildi.
Ulusal endeksin başladığı 2005 yılından bu yana sektörlerinde her yıl birincilik ipini göğüsleyen Opet, Turkcell ve Türk Hava Yolları TMME Üstün Başarı Ödülü’ne layık görüldü. 
Sektörlerinde müşterileri nezdinde en yüksek puanı alarak birinci olan ve 2013 yılından geriye dönük olarak bu liderliğini en az 3 yıl üst üste devamlı kılan kuruluşlar olan Algida, BİM, BP Gaz, Domino’s Pizza, Pınar, Tamek, Türkiye İş Bankası, ve Ziraat Bankası ise TMME Sürdürülen Başarı Ödülü sahibi oldu. 
2013 yılında sektörlerinde birinci olan firmalara da TMME 2013 Yılı Sektör Birincisi Ödülü verildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2014, 15:46

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52