İşte unutkanlığı unutturan besinler

Son zamanlarda her şeyi unutmaya mı başladınız? O halde omega-3 ve B 12 vitamini içeren gıdaları tüketmenizde fayda var...

İşte unutkanlığı unutturan besinler
Yoğun çalışma temposu, gündelik hayatın getirisi, stres ve ailesel riskler arasında bilişsel fonksiyonlarımızı artırmak için yaşam tarzımıza dikkat etmemiz gerekir. Bu konuda sağlıklı beslenme temel esastır. Size yardımcı olacak gıdalar ise orman meyveleri ve omega-3 ve B 12 vitamini içeren gıdalardır.

Medicana Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatmagül Öztürk unutkanlığı azaltan besinleri sıraladı...

Hafızayı güçlü tutan besinler
Balık: Omega-3 yağ asidinden zengin, trans yağ asitlerinden fakir bir beslenme düzeni beyin sağlığıjız açısından oldukça önemli. Yapılan araştırmalarda, omega-3 yağ asitlerinden zengin beslenmenin Alzeimer riskini azalttığı ortaya konmuş. Unutkanlığı azaltmak ve hafızanızı güçlü kılmak için haftada 2-3 gün balık yemeniz şart. Eğer balık tüketemiyorsanız günde 1 gram omega-3 takviyesi almanızda fayda var. Yalnız yine de balığın kendisinden alınan omega-3 faydalanımı takviyeden daha fazla olduğu yine aynı çalışmalarla ortaya konmuştur. Omega-3 içeriği yüksek balıklar; somon, sardalya, palamut, lüfer, hamsi, ton balığı, uskumrudur.

Ceviz - fındık: Omega-3 yağ asidi açısından en zengin kaynaklardan biri. Güçlü bir hafızaya sahip olmak için günde 3 adet ceviz tüketmek ya da bir avuç içi fındık yemek yaşlılık dönemine yapacağınız en güzel yatırımlardandır. Yine E vitamini içermeleri sebebiyle de güçlü antioksidan yapıları sayesinde beyin sağlığına katkıda bulunurlar.

Kırmızı et: Hafıza üzerine olan etkisi nedeniyle B12 vitamini ile alzhemier ilişkisi üzerine birçok çalışma yapılmıştır. Daha çok hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunan B12 vitamininin en iyi kaynakları; et, balık, tavuk, karaciğer, böbrek, süt, yoğurt, peynir ve yumurtadır. Genelde eksikliği görülmez ama ailesel olarak ya da mide rahatsızlığı olanlarda eksikliği oluşabilmektedir. İyi bir B12 kaynağı olarak kırmızı et haftada 1-2 kez tüketilmelidir.

Bitter çikolata ve çay: Polifenol olan bitter çikolata ve çay da beyni genç tutan besinlerden. Ancak çayı şekersiz içmek ve bitter çikolatada aşırı tüketim miktarına dikkat etmek yüksek kalori alımı ile kilo alma riskinin önüne geçer.

Yaban mersini: İçerdiği polifenol sayesinde beynin yaşlanmasını engellemeye destek oluyor. Günlük 2 kaşık tüketilebilir. Her gün 5–6 porsiyon sebze - meyve tüketmeye özen göstermek gerekiyor. En önemlisi de sağlıklı beslenmek ve sosyal hayattan kopmamaktır.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2015, 13:16

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52