Un, süt ve maya ile çömlek yaptılar

ÇÖMÜ tarafından düzenlenen etkinlikte, un, süt ve maya kullanarak hazırlanan biblo, vazo, tabak, bardak, kase gibi figürler büyük beğeni topladı.

Un, süt ve maya ile çömlek yaptılar
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ile Uşak Üniversitesinin seramik bölümlerinden öğretim görevlileri, kimyasal madde kullanmadan, un, süt ve mayadan hazırladıkları seramik eserler üretti.

ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesinin bahçesinde düzenlenen etkinlikte bir araya gelen öğretim görevlileri ve öğrenciler, un, süt ve maya kullanarak hazırladıkları biblo, vazo, tabak, bardak, kase ve bazı figürlerin yer aldığı eserleri oluşturdu. Fırında yaklaşık bir saat pişirilen eserler, sulu özel bir karışama batırıldı. Üzerilerine talaş basılarak şekil alması ve soğuması sağlanan eserler, detaylı temizliğinin ardından hazır hale getirildi.

ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Öğretim Görevlisi Ergün Arda, etkinliği Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü yılı dolayısıyla Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler anısına düzenlediklerini söyledi.

Raku ve obvara pişirme teknikleri kullanılarak hazırlanan eserlerin, öğrenciler için ders niteliğinde olduğunu belirten Arda, "İki sanatçı arkadaşım uzman oldukları pişirim tekniklerini öğrencilere gösterdi" dedi.

Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şirin Koçak Özeskici ise ÇOMÜ öğretim görevlilerinden gelen ortak etkinlik talebini değerlendirdiklerini ve oldukça verimli bir çalışma yaptıklarını dile getirdi.

Obvara tekniğiyle ilgili yaklaşık 3 yıldır çalışmalar yürüten seramik sanatçısı Metin Ertürk, bu tekniğin Doğu Avrupa'da yaygın şekilde kullanıldığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2015, 11:48

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52