Balık ölümleri korku salıyor

Çanakkale’nin Çan İlçesine 12 kilometre uzaklıktaki Büyük Paşa köyünden geçen Kocabaş Çayı’nda balık ölümleri köylüleri tedirgin ediyor.

Balık ölümleri korku salıyor
Çanakkale’nin Çan İlçesine 12 kilometre uzaklıktaki Büyük Paşa köyünden geçen Kocabaş Çayı’nda balık ölümleri köylüleri tedirgin ediyor.

Köylerine Etili köyü bölgesinden gelen suyun maviye dönmesiyle balık ölümlerinin başladığını söyleyen köylüler, çay yatağında 2007 yılı ile 2013 yılı arasında da aynı şekilde balık ölümleri yaşandığını, bu ölümlerin, Etili köyünde bulunan eski ocakların göletlerinde bulunan ağır metallerin çaya akması sonucu meydana geldiğini düşündüklerini söylediler.
CHP eski İl Genel Meclis Üyesi İsmail Doğan’da yaptığı açıklamasında, “Bu Çayda 2007 yılından bu yana sürekli olarak balık ölümleri yaşanmaktadır. Biz bunu İl Genel Meclisinde dile getirdik. Fakat sesimizi duyuramadık. Bugün yine balık ölümleriyle karşı karşıya geldik. Ekseriyetle bu balık ölümleri yağışlı havalarda yaşanmaktadır. Derhal yetkililerin bu ölümlerin önüne geçmesini tedbir almasını bu olayı yapanlara para cezası değil daha kalıcı yaptırımlar uygulanmasını talep ediyoruz. Bu çayda tüm canlılar zarar görmektedir.
Kocabaş Çayı Karabiga’ya kadar akan bir çay yatağıdır. Bu da dolayısıyla Karabiga'ya kadar çayda bulunan tüm canlılara zarar vermekte. Köylü çiftçi bu suyu sulamada kullanıyor. Bu olay insan hayatına da zarar verebilir. Yetkililerden biran önce bu olaya kalıcı olarak çözüm bulmasını bekliyoruz” dedi. Çan İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerince Çay yatağında ölen balık ve sudan numune alınarak ölüm sonuçlarının araştırılması için laboratuvara gönderildiği öğrenildi. iha.com.tr

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2014, 13:19

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52