İçecek dünyası bu buluşu konuşuyor

Türkiye şalgam suyu pazarının yüzde 95’ine sahip Doğanay Gıda, sağlıklı ürün üretme çalışmalarına yeni bir teknolojik buluşla hız kazandırıyor.

İçecek dünyası bu buluşu konuşuyor
Kanser, obezite, mide ve bağırsak problemlerinden ruhsal rahatsızlıklara kadar birçok hastalığın kökeninde yeme- içme alışkanlıklarımız yatıyor. Küçük yaşlardan itibaren tüketilen gazlı- koruyuculu içeceklerin vücudumuza verdiği zararlar o kadar gözle görülür hale geldi ki, konuyla alakalı tüm dünyada önlemler alınmaya başlandı. Türkiye’de ise şalgam suyu pazarının yüzde 95’ine sahip Doğanay Gıda, sağlıklı ürün üretme çalışmalarına yeni bir teknolojik buluşla hız kazandırıyor. Alman ileri teknoloji cam devi SCHOTT ilaç sanayiinde küçük cam şişelerin iç yüzeyinin pürüzsüzleştirilmesini sağlamak amacıyla yeni bir cam kaplama teknolojisi geliştirdi. Dünyanın en gelişmiş teknolojisine sahip üretim hattı makinelerini yapan Alman KHS de bu teknolojiyi içecek sektörüne adapte ederek hafif ve kolay şekillendirilen pet şişelerin içini cam ile kaplayarak tüketicilerin ürünleri plastik malzeme yerine sağlıklı camdan  içmeleri konusunda adım attı. İlk olarak içeriğinden renklendirici ve koruyucuyu çıkardığı limonatasını Campet şişe ile birleştiren ve tamamen Türk mühendislerin geliştirmiş olduğu üretim teknolojisi ile son noktayı koyan Doğanay Gıda, Türkiye içecek sektörüne kazandırdığı yeni teknolojisini gerçekleştirdiği basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu.
Sağlıklı beslenme trendinin hız kazandığı günümüzde Doğanay Gıda, ürün ve üretim alanlarında Türkiye içecek sektöründe çığır açacak yeniliklere imza attı. Yepyeni bir ambalaj, tamamen Türk mühendislerin geliştirdiği bir üretim tekniği ve renklendiricisi ve koruyucusu olmayan limonata üretimi ile başta anneler olmak üzere, sağlığına özen gösteren Türk halkına önemli yenilikler sunuyor. Doğanay'ın yeniliklerinin duyurulduğu basın toplantısına başta Rafet Doğanay olmak üzere, Doğanay Gıda Yönetim Kurulu Üyeleri ile işbirliği yaptığı KHS firmasından Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Johann Grabenweger, KHS Plasmax firması Genel Müdürü Bernd Kempa, KHS Avrupa, Ortadoğu, Afrika Bölgesi Satış Direktörü ve Başkan Yardmcısı Markus Auinger ve KHS Türkiye Genel Müdürü Vedat Güler katıldı.

Koruyucu, lezzeti de sağlığı da bozar
Basın toplantısında Alman Teknoloji Devi KHS ile işbirliğinden, Campet’i neden seçtiklerinden ve limonatasından bahseden Doğanay Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Doğanay şu açıklamalarda bulundu:
“Doğanay olarak Campet teknolojisini baştan beri takip ediyoruz. Bu teknolojiyi kullanan diğer ürünlerde incelemeler yaptık. Campet’in Türk halkının ve dünyanın gerçekten hak ettiği teknolojik gelişme olduğu kanısına vardık. Dünya içecek sektörünün yöneldiği trendlere, tüketim alışkanlıklarına, son kullanıcımızın tercihlerine bakınca Campet bizim için kaçınılmaz hale geldi. Gümrüklerden dahi geçişi oldukça kolaylaştıran Amerikan FDA ile Avrupa Birliği’nin yönlendirdiği denetim kuruluşu TNO enstitüsünün raporlarına da sahip olan Campet’te sunulan tüm içecekleri güvenle çocuklarınıza içirebilirsiniz.
Ayrıca biz dolum esnasında da farklı bir uygulama gerçekleştiriyoruz. Ürünümüz Campet’e “Aseptik Dolum Yöntemi” ile dolduruluyor. “Aseptik Dolum Yöntemi”nde ortam tamamen hijyenik ortamda ürünün ambalajı ile temas eden her yüzeydeki bakteriler ürün dolmadan etkisiz hale getirilerek temizleniyor. Şu anda Campet’e sadece limonatamızı koyuyoruz ancak yakın zamanda başta şalgam suyu olmak üzere ürettiğimiz diğer ürünlerimizi de “Aseptik Dolum Yöntemi” ile Campet’e dolduracağız.
Biz limonatamızı bir Türk mühendisliği başarısı olan ve Dünyada sadece bizde olan bir inovatif hattan geçiriyoruz. Dünyada eşi benzeri olmayan, uzay çağına uygun bu makine sistemi ile Alman harikası hatları beraber çalıştırarak üretimimizi gerçekleştiriyoruz. Limonatamızda asla koruyucu kullanmıyoruz. Piyasadaki bazı limonatalarda da koruyucu olmayabilir ancak koruyucu olmayan o ürünler, yüksek sıcaklıkta pastörize edilmek durumundadır. Yüksek sıcaklıkta pastörize edilen bir ürünün içerisindeki besleyici değerler zarar görür ve lezzet tamamıyla değişir. Oysa biz, yukarıda bahsettiğim bize özel üretim hattı ile, insan sağlığına zararlı koruyucu kullanmadan üretimimizi gerçekleştiriyoruz. Bu sayede ürünümüzü son tüketim tarihine kadar besleyici özelliğini koruyarak ve en önemlisi ilk günkü lezzetini bozmadan vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz.” 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2014, 19:09

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52