Patates stokları böyle tükenecek

Geçen yıl rekor fiyatlarla satılan, bu sene ise üretim fazlalığı nedeniyle üreticinin elinde kalan patates, Suriye, Irak ve Gürcistan'a ihraç edilmeye başlandı. Bu durum üreticiyi sevindirdi.

Patates stokları böyle tükenecek


Türkiye'nin önemli patates üretim merkezlerinden Nevşehir ve Niğde'de yeni sezon yaklaşmasına rağmen depolarda kalan ürününü satamamanın sıkıntısını yaşayan üretici, Suriye, Irak ve Gürcistan'a yapılan ihracatla rahatladı.
 
Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altınışık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, depoda kalan patatesin son günlerde Suriye’den gelen talep üzerine bu ülkeye ihraç edildiğini, çiftçinin ise durumdan memnun olduğunu söyledi.
 
Patatesin depo çıkış kilogram fiyatının 30-35 kuruş civarında olduğunu belirten Altınışık, ihracatın devam etmesi halinde çiftçinin elinde patates kalmayacağını kaydetti.
 
Altınışık, "Patates Suriye’de şimdilik Türkiye’ye yakın kentlere gönderiliyor. Çiftçinin elinde kalmaması lazım, aksi halde nisan ayından sonra çürümeye başlayacağı için çöpe atılır" dedi.
 
Geçmiş yıllarda Suriye’ye yılda ortalama 250 bin ton patates ihraç edildiğini dile getiren Altınışık, Rus hava saldırılarının yoğunluğu nedeniyle hasat sonrasında, bu aya kadar Suriye’ye patates ihracatının mümkün olmadığını ifade etti.
 
Altınışık, şöyle konuştu:
"Son araştırmalarımıza göre Nevşehir ve Niğde’deki depolarda 470 bin ton civarında patates bulunuyor. Rus saldırısının azalması nedeniyle üreticiler depolardan 35 kuruş kilogram fiyatıyla Suriye’ye ihracat yapan firmalara satış yapıyor. Şu anda yoğun şekilde Suriye’ye, az miktarda da Irak ve Gürcistan’a gönderiliyor. Bu durum devam eder ve Suriye’ye patates ihracı sürerse çiftçinin elinde patates kalmaz. Üreticimiz de bu yıl zarar etmemiş olur."

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2016, 11:24

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52