Avrupa dönere neden savaş açtı?

Almanya, İtalya, Rusya ve Fransa'nın başı çektiği bir çok ülke döneri yasaklayıp, döner dükkanlarına ceza yağdırmaya başladı. Döner tutkunları ise saçma yaptırımlara karşı ayaklanmış durumda.

Avrupa dönere neden savaş açtı?


Batılı ülkelerden gelen kebap ve dönere karşı kara kampanya-yemek yasağı haberleri arttı. Türkiye ve Arap ülkelerinden batı ülkelerine giden göçmenler de zaman zaman ırkçı saldırıların hedefi oldu ancak açılan döner ve kebap restoranlarının vazgeçilmezliğini engelleyemedi. Döner özellikle Avrupa kıtasını adeta fethetmiş durumda. Herhangi bir Avrupa şehrinin en kalabalık caddesine gittiğinizde birden çok dönerciye rastlanabiliyor.  

SAĞLIKSIZ KOŞUL BAHANESİ
Akşam Gazetesi'nde yer alan habere göre, batı halkları döneri artık kendi ülkesinin doğal bir parçası olarak görse  de İslamofobi’nin artması, bu yemekleri bazı Batılı politikacılar için adeta düşman haline getirdi. Böylece İtalya’dan ABD’ye anlamsız bir şekilde ‘dönerle mücadele’ başladı. Yöneticilerin artan bir şekilde dönerin yasaklanması için kuralları zorlamaya başladı. Döner karşıtı argümanlar ikiye ayrılıyor. Birincsi sağlıksız koşullar iddiası. Bu iddia sık sık dile getirilse de bugüne kadar döner yüzünden toplu bir zehirlenme yaşanmadı. 

DESTEKLEYEN VERİ YOK 
Avrupa Birliği tarafından yayımlanan hiçbir sağlık raporunda dönerin kamu sağlığına zarar verdiğine dair bir ifade yer almadı. İkinci olarak ise döner ve kebabın bölgesel kültürleri tehdit ettiği iddia ediyor. Dünyada farklı etnik yemeklerin yerel kültürü yok ettiği sonucuna varmış hiçbir bilimsel makale bulunmuyor. Dolayısıyla bu savaş mantık veya bilme değil tamamen korkuya dayanıyor.  

BİZ DE PİZZAYI YASAKLAYALIM
Batı'da dönere karşı başlatılan savaş doğal olarak Türkiye’den büyük tepki çekiyor. Son olarak kebap ve döner zinciri Bedri Usta’nın sahibi Bedrettin Aydoğdu yaşanan bu durumu ‘faşizm’ olarak değerlendirdi. Avrupa’da binlerce döner işletmecisi bulunduğunu hatırlatan Aydoğdu “Müslüman kültürüne ait dönere karşı bu karalama kampanyasını kabul etmiyoruz. Bizim binlerce Türk işletmecimiz yurtdışında bu yolla para kazanıyor. O halde biz de pizza ve hamburgere yasak getirelim” diye konuştu.

DÖNERE 'CİHAT YEMEĞİ' DEDİLER
2007-2015 arasında Minnesota eyaletini temsil eden kongre üyesi Michele Bachman 2013’ten beri ‘dönerin okullarda verilmemesi gerektiğini savunuyor. Bachman "Bu işler falafelle başlar, daha sonra çocuklar döneri de sever. Döneri de sevince ‘acaba başka ne güzellikler var’ diye düşünmeye başlar" demişti. Deli saçması gibi gelse de ABD'de Bachman'i destekleyen çok sayıda politikacı var.FRANSA CEZA KESİYOR
ALMANYA İSMİNİ DEĞİŞTİRMEK İSTİYOR
Almanya ve Fransa da son zamanlarda yoğun Türk nüfusa rağmen dönere savaş açan ülkeler arasında. Fransa, döneri Paris terör saldırısı sonrası Müslüman yemeği olarak nitelendirerek işletmelere gereksiz cezalar keserek dükkan kapatıyor. Almanya dönerin ismini değiştirmek istiyor. Hatta dükkanların tabelasında ‘döner’ yazıyor diye bir işletmeye 500 euro ceza dahi kesildi. 

YASAK İTALYA'YA SIÇRADI
İtalya’nın tarihi kentlerinden Floransa’da “kentin kimliğini ve yemek kalitesini korumak” amacıyla restoranların yüzde 70’inin yerel olması koşulu getirildi. Türk restorancıların bir kısmı ise karara tepki gösterdi. Çünkü yasaklanan işletmelerin önemli bir kısmında Türk lezzetleri döner ve kebap bulunuyor. Kimi işletmeciler ise İtalyanların kendi kültürlerini korumak adına doğru bir adım attığını belirtti.
Günaydın et lokantalarının kurucusu Cüneyt Asan İtalya’nın mutfak kültüründe oldukça tutucu olduğunu belirtirken, “Floransa’da alınan kararın bir benzeri daha önce Fransa’da da alındı. İtalyanlar mutfaklarına karşı çok tutucudurlar. Dışarıdan gelen bir gıda ürününü bile kullanmak istemezler” diye konuştu.

'FAŞİZM YENİDEN HORTLAMAYA BAŞLADI'
Gaziantep’in UNESCO’nun mutfak listesine tek başına bir kent olarak girmesinin ardından batıda Türk mutfağına karşı yoğun bir katı tutum içine girildiğini belirten Asan, “Verona, Floransa gibi şehirler tek başlarına bir mutfağa sahip değiller. İtalya’da yeniden faşizm hortlamaya başladı. Türk mutfağı dünyanın en lezzetli mutfağı bunun önüne geçmek istiyorlar” ifadelerini kullandı. Asan son günlerde Türkiye’de yaşanan politik gelişmelerin de İtalyanların bu kararından rol oynadığını belirtti.

RUSYA UÇAĞIN ACISINI DÖNERDEN ÇIKARIYOR!
Moskova Belediyesi’nin döneri kaldıracağını açıklaması Rusları ayaklandırdı. Çeşitli bahanelerle Türkiye'den giden sebze ve meyve ürünlerini geri iade eden Rusya, şimdi de döneri kaldırmak istiyor.
Moskova Belediyesi Ticaret ve Hizmet Dairesi Başkanı Aleksey Nemeryuk, katıldığı bir radyo programında “Şavarmayı (soslu döner) sokaklardan tamamen kaldıracağız” tehdidinde bulundu. Dönerlerin hiçbir sağlık kuralına uymadığını iddia eden Nemeryuk, büfe sahiplerinin her önlemi reddettiğini söyledi. Halk ise ‘favori yiyecekleri’ için Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin’i topa tuttu.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2016, 11:43

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52