Havada kavun-karpuz yetişiyor

Tokat'ta 15 yıl önce sırık domates üretimi deneyen ve başarılı olan bilim ekibi, şimdi de aynı yöntemi kavun ve karpuzda deniyor.

Havada kavun-karpuz yetişiyor
Tokat'ta, Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Ziraat Fakültesi öğretim üyelerince, Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesindeki serada "sırık kavun ve karpuz" yetiştiriliyor. Serada çelik profillere bağlı ipler sayesinde askıda duran kavun ve karpuzlar, görenlerin dikkatini çekiyor. Yetiştirilen kavun ve karpuzların, olgunlaşmasının ardından hasadının yapılması planlanıyor.

GOÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kasap, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, fakültelerinin üretim ve araştırma seralarının olduğunu belirterek, "Bundan 15 yıl önce Tokat'ta ilk defa sırık domates denedik, domatesi sırığa çıkardık. Bu yıldan itibaren de Tokat'ta artık kavun, karpuzu da sırıkta yetiştirmeye başladık. İnşallah başarılı oluruz. Başarabilirsek çiftçimiz için çok iyi olacak" diye konuştu.
Bu üretim yöntemiyle, kavun ve karpuzların maksimum seviyede güneşten faydalanmasını amaçladıklarını ifade eden Kasap, şunları kaydetti:
"Bu yöntemle, her tarafının güneş alması, bir tarafının solmaması ve lekesiz bir şekilde kavun ve karpuzlarımızın üretilmesi sağlanabiliyor. Tokat'ta ilk başlattık. Böyle devam ederse, oluşursa, verimde ve kalitede de bir miktar artış görebilirsek çiftçiler arasında bunu yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. Hem verim hem de kalite artışı açısından iyi olacağı kanaatindeyiz."

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2014, 10:33

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52