Fındıkta erken hasat uyarısı

Rekoltedeki düşüş nedeniyle fındıkta erken hasadın önüne geçmeye çalışan Trabzon Ticaret Borsası, fındığın daldan değil yerden toplanması çağrısı yaptı.

Fındıkta erken hasat uyarısı
Trabzon Ticaret Borsasının (TTB) "Kaliteli Fındık Projesi" kapsamında "Fındığı daldan değil, yerden toplayın" sloganıyla geçen yıl başlattığı kampanyaya üreticilerin ilgi göstermesi için çalışmalar yapılıyor.
TTB Meclis Başkanı Mehmet Cirav, yaptığı yazılı açıklamada, kampanya kapsamında geçen yıl bastırılan bin afiş ile 5 bin broşürün, il genelinde asılması ve dağıtılmasıyla fındığın tam olgunlaştıktan sonra yerden toplanmasında önceki yıllara göre yüzde 15 artış sağlandığını belirtti.
Kampanyanın, eldeki broşürlerin dağıtılıp, afişlerin asılması ve iletişim araçlarıyla üreticilerin uyarılması şeklinde bu yıl da sürdürüldüğünü bildiren Cirav, "Bu yıl 30 Mart'ta meydana gelen donun etkisiyle rekoltede geçen yıla göre azalma var. Bu kaybı asgariye indirmek için bu yıl yerden toplamaya daha çok önem vermeliyiz" ifadelerini kullandı.
Dünya üretiminin yüzde 75’i Türkiye'den
Cirav, Trabzon'da bir dönümden elde edilen fındık miktarının 150-200 kilogramdan 70-80 kilograma kadar düştüğünü kaydederek, açıklamasına şöyle devam etti:
"Miktarda azalma, kalitede düşüklük, fındıktan kazancı azaltıyor. Bunu önlememiz lazım. Bunun için kısa, orta ve uzun vadede alınması gereken tedbirler var. Kısa vadeli tedbirler arasında yer alan erken hasadın önlenmesi ve fındığın yerden toplanması ile ilgili üreticilerimizi uyarıyoruz."

Üreticilere dağıtılan broşürlerde, yerden toplanan fındıkların 2-3 randıman daha fazla verdiği, işçilikten tasarruf sağlandığı, fındık ağacının zarar görmesinin önlendiği, daha çabuk kuruduğu gibi uyarılar yer alıyor.
Dünya fındık üretiminin yüzde 75'e yakınının gerçekleştirildiği Türkiye'de, 700 bin hektarı aşkın alanda fındık tarımı yapılıyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2014, 12:09

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52