Dünya bulguru tanımaya başladı

Türkiye'nin milli yiyeceği olarak kabul edilen ve uzun süreli tüketilmesi durumunda kolon kanserine iyi gelen bulgur, Birleşmiş Milletler’in gıda yardım paketine dahil edildi.

Dünya bulguru tanımaya başladı
Makarna, Bulgur Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (MBTG), “Geleceğin gıdası için tarihin irdelenmesi” temasıyla Türk ürünlerini Milano'da tanıttı. Bulgurun milli bir yiyecek olduğunu ve onun tanıtımına büyük önem verdiklerini ifade eden MBTG Başkanı Mehmet Surur Aydın, “İtalya’da milli yiyeceğimiz olan bulgura odaklanacağız. Bundan sonra katılacağımız fuarlarımızda aynı şekilde dağıtıma ve organizasyona devam edeceğiz” dedi. 

Kolon kanserine karşı bulgur
EXPO Milano 2015 ‘Gezegeni beslemek ve yaşam için enerji’ sloganıyla İtalya’nın Milano kentinde kapılarını ziyaretçilere açtı. Günde ortalama 150 bin kişinin ziyaret ettiği fuar 147 ülkenin katılımıyla gerçekleştiriliyor. Güneydoğu Anadolu İhracatçıları Birliği çatısı altında bulunan Makarna, Bulgur Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu da (MBTG), “Geleceğin gıdası için tarihin irdelenmesi” temasıyla Türk ürünlerini Milano'da tanıttı. Nar ile sembolize edilen tanıtım kapsamında Türkiye’yi temsilen çeşitli faaliyetler gerçekleştirildi. Bu faaliyetler kapsamında Türkiye’den getirilen bulgur, 10 bin adet 150 gramlık keseler halinde ziyaretçilere İngilizce ve İtalyanca pişirme tarifl eriyle birlikte dağıtıldı. Bulgurun milli bir yiyecek olduğunu ve onun tanıtımına büyük önem verdiklerini ifade eden MBTG Başkanı Aydın, “İtalya’da milli yiyeceğimiz olan bulgura odaklanacağız. Bundan sonra katılacağımız fuarlarımızda aynı şekilde dağıtıma ve organizasyona devam edeceğiz” dedi. Geçtiğimiz yıl 215 bin ton bulgur ihracatı gerçekleştirdiklerini anlatan Aydın, “İhracatımızın yüzde 50’si Avrupa’ya, geri kalanı Ortadoğu ve diğer ülkelere yapılıyor. Bulgur doğal bir ürün. İnsan sağlığına faydalı. Bu yüzden dünyadaki tüm insanlara yedirmenin derdindeyiz. Buğday lifli bir yapıya sahip. Kolesterol içermiyor. Bünyesine radyasyon almıyor. Uzun süre depolanıyor. Uzun süreli kullanımda kolon kanserine iyi geliyor” diye konuştu. 

BM, bulguru almaya başladı 
Bulguru, Birleşmiş Milletler’in gıda yardım paketine dahil etmeyi başardıklarını kaydeden Aydın, şu anda istenilen seviyede alım yapılmamasına rağmen ilerleyen dönemlerde miktarın artacağına inandıklarını belirtti. Dünyanın dört bir tarafında yaptıkları tanıtımlar sayesinde bulgura ilginin arttığını aktaran Aydın, sözlerine şöyle devam etti: “Bulguru dünyaya tanıtmak için mücadele veriyoruz. Bulgur, Uzak Doğu’da çok beğenildi. Çin’de en son düzenlenen fuarda bulgura karşı büyük bir izdiham oldu. Kalabalığı özel güvenlik görevlileriyle uzaklaştırdık. Çok büyük bir yığılma oldu 4 gün boyunca. Çin’den ihracatçılarımıza yoğun talep gelmeye başladı. Japonya’da bulgurdan suşi yaptık ve oldukça beğenildi. Ardından oraya da ihracatımız başladı. EXPO 2015’te şeflerimizden Osman Sezener ve diğer aşçılarımız ürünlerimizi kullanarak ziyaretçilere özel yemekler sunuyor.” 

Türkiye’de de bulgur ve makarnanın hak ettiği ölçüde tüketilmediğini de dile getiren Aydın, “Bulgurda kişi başı yıllık 8 kilogram tüketim var. 18 kilogram olmalı. Makarnada da tüketimimiz 6 kilogram. O da batıdaki gibi en az 24 kilogram olmalı” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2015, 19:27

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52