Zayıflamak için dünyaları harcıyoruz

Nüfusunun yüzde 37'si kilolu, yüzde 32,8'i obez olan Türkiye'de zayıflamak için her yıl 5 milyar dolar para harcanıyor.

Zayıflamak için dünyaları harcıyoruz
Türkiye nüfusunun yüzde 32.8'inin obez olduğunu belirten Diyetkolik.com kurucusu Sungun, "Türkiye'de zayıflamak için, spordan sağlıklı ürünlere kadar yılda 5 milyar dolar harcanıyor" dedi.

Diyetkolik.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Tayfun Sungun, Türkiye Obezite Araştırma Derneği verilerine göre Türkiye'de obez sayısının 20 milyona yaklaştığını söyledi. 

Türkiye Diyabet, Hipertansiyon, Obezite ve Endokrinolojik Hastalıklar Prevalans Çalışması-II (TURDEP II) sonuçlarına göre Türkiye nüfusunun yüzde 37'sinin kilolu, yüzde 32.8'inin ise obez olduğu bilgisini veren Sungun, "Türkiye'de 12 yılda obezite artış oranı kadınlarda yüzde 34, erkeklerde ise yüzde 107 oldu" ifadelerini kullandı. 

Türkiye'de 4 binin üzerinde aktif olarak çalışan diyetisyen olduğunu kaydeden Sungun, ancak bu yıl sadece birkaç ay sonra yaklaşık 1.500 diyetisyenin daha mezun olacağını dile getirdi.  

Özel sağlık kuruluşlarında ayda 100 kişiye bakan diyetisyenin yoğun diyetisyenlerden sayıldığının altını çizen Sungun, devlete bağlı sağlık kuruluşlarında günde 50-60 kişiye bakan diyetisyen olduğuna işaret etti. 

100 bin kişiye kişiye yaklaşık 5 diyetisyen düşüyor
Nüfusa göre bir oranlama yapılacak olursa şu anda her 100 bin kişiye kişiye yaklaşık 5 diyetisyenin düştüğüne işaret eden Sungun, "Bu rakam gelişmiş toplumlarda 15-20 civarında. Bu açıdan baktığınızda çok daha fazla diyetisyen ihtiyacı var" şeklinde konuştu. 

Diyetisyenlerin seans ücretinin 45 liradan başladığını anlatan Sungun, sözlerine şöyle devam etti: 
"Fiyatın yukarıya doğru nereye gittiği belli değil. Ancak ortalama olarak bakarsak, ayda 250-400 lira arasında diyebiliriz. Türkiye'de zayıflamak için, spordan sağlıklı ürünlere kadar yılda 5 milyar dolar harcanıyor. Bunun dışında estetik ameliyatları da bir pazar. Liposuctionın maliyeti sadece karın için yaklaşık 5 bin lira. Ancak bel ve kalça ilave olursa toplam 10 bin lirayı buluyor." 

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2014, 13:22

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52