Porsiyon hafriyatından vazgeç!

Diyetisyen Kübra Bal porsiyon kontrolünü nasıl sağlayabiliriz konusunu açıklarken, buzdolabınızda olması gereken ve en önemlisi sevilerek yenebilecek besinleri de sıralıyor.

Porsiyon hafriyatından vazgeç!


Gıdavitrini - Ülkemizdeki obezite oranı son 5 senede yaklaşık yüzde 20 artış olduğu düşünüldüğünde zorunlu porsiyon kontrolü kaçınılmaz son oluyor. Diyetisyen Kübra Bal porsiyon kontrolünü nasıl sağlayabiliriz konusunu açıklarken, buzdolabınızda olması gereken ve en önemlisi sevilerek yenebilecek besinleri de sıralıyor.

İnsanlar büyük boyu gördülerinde maalesef onu tercih ediyor. Bu durum ağırlıklı olarak hem Türkiye’de hem de Amerika’da bu şekilde ilerliyor. Beslenme alışkanlıklarında ucuz gıdaların ve yağların piyasada gitgide artmasıyla marketlerde kampanyalı ürünler yada büyük paketler daha hesaplı gözüküyor. Cebe faydalı durumlar kişide fazla kiloya ve porsiyon harfiyatına sebep olabiliyor. Ayrıca Türk toplumunun alışkın olduğu büyük tencerelerde yemek pişirme alışkanlığı da daha fazla yemeye sebep oluyor ve dolasıyla da istenmeyen kiloya ve hastalıklara davetiye çıkartıyor. 

Zorunlu porsiyon kontrolü
Diyetisyen Kübra Bal "zorunlu porsiyon kontrolü" ile her zaman doğru miktarlarda yemek alışverişi yapmanızı, pişirmenizi ve buzdolabınızda hazır halde bulundurmanızı öneriyor. Buzdolabında öğünlerinizin yer alması biranlık açlık krizinin sonunda yüksek kalori almanızı önleyebilir. Sevdiğiniz yiyeceklerden uygun miktarlarda bulundurmanız sizi sağlıklı beslenme alışkanlığına da yönlendirmeye yardımcı olacaktır.

Et, tavuk ve balık tüketimiyle ilgili de bilgiler veren Diyetisyen Kübra Bal, "Canınız kırmızı et çektiyse görünür yağlarının olmamasına dikkat etmelisiniz. Özellikle yağ içeriği daha az olan antrikot veya biftek kırmızı ette en doğru seçimler olacaktır. Tavuk alacaksanız, göğüs kısmı daha sağlıklıdır. Eğer lezzeti ön planda tutanlardansanız yağ içeriği biraz daha fazla olan but’u da tercih edebilirsiniz. Nadir de olsa kendinize kanat ziyafeti vermek istiyorsanız dikkat: 4-5 adetten fazla tüketmemelisiniz. Balık en sağlıklı et grubu olsa da ülkemizdeki tüketim oranı maalesef çok düşük. Omega-3 içeriği ile balık alternatifsizdir." tavsiyesinde bulunuyor. 

Aç olarak alışveriş yapmayın
Aç olarak alışveriş yapılmamasını ifade eden Bal, tüketicileri abur-cubur reyonuna karşı uyararak şöyle konuşuyor:
"Eğer alışverişe aç karnına çıktıysanız yada uzun süre besin tüketmemişseniz, kendinizi abur-cubur reyonunun önünde bilinçsizce alışveriş yaparken bulabilirsiniz. Bu yüzden alışverişe her zaman tok karnına çıkmaya özen göstermelisiniz. Çikolata alacaksanız daha çok bitter olan çikolatalarla kalori içeriği düşük olan barları; bisküvi alacaksanız light olanları ve krakerleri tercih etmelisiniz."

Doğru içecek tercihinin hem kilo vermek isteyenler, hem de sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi haline getirenler için önemine değinen Kübra Bal, "Asitli içecekler, siyah çay, kahve içmek yerine ıhlamur, yeşil çay, beyaz çay, chai tea, ekinezya, rooibos, kuşburnu gibi bitki çayları şekersiz olarak sıklıkla tercih edebilirsiniz." diyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2016, 14:31

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52