Bu yemeklere 'kadıneli' değmiş gibi

Nevşehir’in Uçhisar beldesinde açılan ve mantıdan yaprak sarmasına, baklavadan su böreğine kadar her türlü yemeğin servis edildiği Kadıneli Restoran'da yalnızca kadınlar çalışıyor.

Bu yemeklere 'kadıneli' değmiş gibi


Nevşehir’in Uçhisar beldesinde, Kapadokya’da yerli ve yabancı turistlere hizmet veren ve Doğuş Grubu tarafından restorasyonu yapılan Kadıneli Restoran'da yalnızca kadınlar çalışıyor.

Tamamen bölge halkı kadınlarının çalıştığı restoranda, mantıdan, yaprak sarmasına, baklavadan su böreğine kadar her türlü yemek yerli ve yabancı turistlerin büyük beğenisini kazanıyor.
Uçhisar Kadıneli Restoran’da çalışmaya başlayan Zeynep Özkılıç, "Uçhisar’da oturuyorum. Ev hanımıydım. Başkanımız sağ olsun burayı açtı ve bizlere iş imkanı sağladı. Burada hanımlar olarak çalışıyoruz. Hem maddi hem manevi kazançlarım var. Ayrıca bize burası terapi gibi geliyor. Yani burada kendi ekonomik özgürlüğüme kavuştum. Buradan çok memnunum. Burada ev hanımlarının yapacağı mantı, yaprak sarması, baklava, erişte, su böreği her çeşit ev yemeklerini yapıyoruz. Ayrıca biz kadınların bu üretmiş oldukları gıdaları restoran kısmımızda pişirip satabiliyoruz. Ayrıca ürünlerimizi turizmcilere ve halka da satıyoruz" dedi.

Zübeyde Karakaya isimli çalışan ise "Uçhisar’da oturuyorum. Üç çocuğum var. Biz burada yaprak sarıyoruz, mantı dolduruyoruz, erişte kesiyoruz. Bütün ev hanımlarının yaptığı işleri yapıyoruz. Sabah geliyoruz. Burada çalışarak maddi manevi ailemize destek sağlıyoruz. Burada arkadaşlarımızla buluşuyor konuşuyoruz. Burası bizler için iyi bir terapi yeri" diye konuştu.

Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan da, kadınların toplum içerisinde daha bilinçli bir hale getirebilmek amacıyla böyle bir girişimde bulunduklarını kaydederken şunları söyledi:
"Öncelikle şunu ifade etmek isterim. Kadıneli Restoranı, Uçhisarlı kadınlarımızın emekleriyle yoğunlaşıp özverileriyle ortaya çıkartmış olduğumuz bir eser olarak değerlendirebiliriz. Öncelikle burada emeklerini katkılarını esirgemeyen bacılarımıza, kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Kadıneli restoranımız ortalama 50 kişilik oturma grubuna sahip. Üst konsept dediğimiz bir ortama sahip. Uçhisar yöre yemeklerimizi, misafirlerimize ikram edebileceğimiz bir ortam oluşturmuş olduk. Savaşta bile Türk kadınının başarısından bahsederiz biz. Dolayısıyla barışta böyle bir süreç içerisinde Türk kadınının neler yapabileceğini bir kez daha göstermiş olduk. Ama bunu derken de şunu da ifade etmek isterim ki, bu alt yapıyı bize tamamen restorasyon projesini ve alt yapısını oluşturup kadınlarımıza takdim eden Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk Bey’e de buradan bir kez daha teşekkür etmek isterim". iha.com.tr

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2016, 10:27

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52