Perakende sektörüne güven arttı

TÜİK 2017 yılı Temmuz ayı 'Sektörel Güven Endeksi' verilerine göre, mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Temmuz ayında 107,3 değerine yükseldi.

Perakende sektörüne güven arttı


GIDAVİTRİNİ - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı Temmuz ayı 'Sektörel Güven Endeksi' verisini açıkladı. Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Haziran ayında 98,8 iken, Temmuz ayında yüzde 5 oranında artarak 103,7 değerine yükseldi.

Hizmet sektörü güven endeksindeki bu artış; son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini, hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 6,3, yüzde 7,2 ve yüzde 2,2 arttı.

PERAKENDE TİCARET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ 107,3 DEĞERİNE YÜKSELDİ

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Temmuz ayında yüzde 6,6 oranında artarak 107,3 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu yükseliş; son üç aylık dönemde iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 14,6 ve yüzde 6,2 artarken, mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 0,5 azaldı.
Kaynak: iha.com.tr

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2017, 15:42

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52