Polatlı’da çiftçiler TZOB’a isyan etti

Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin yanlarında durmamasına isyan eden İç Anadolu’nun tahıl ambarı Ankara’nın Polatlı ilçesinde çiftçiler, Fakıbaba'nın çiftçinin tek umudu olduğuna inanıyor.

Polatlı’da çiftçiler TZOB’a isyan etti


Gıdavitrini - Türkiye’nin önemli tahıl üretim bölgelerinden Polatlı’da çiftçiler her sene yetiştirdikleri üründen zarar ettiklerini belirterek, Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin (TZOB) çiftçinin yanında durmamasına isyan etti. Polatlı’nın Yenimehmetli Mahallesi’nde çiftçilik yapan ve aynı zamanda mahallenin muhtarı olan Gürsel Ercan, "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına atanan Sayın Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba’dan çok ümitliyiz. Kendisi çiftçinin sorununu en iyi bilen kişidir. İnanıyoruz ki Sayın Bakanımız çiftçinin olduğu her yerde onların misafiri olup sorunları dinleyecektir. Çünkü TZOB’un çiftçinin yanında olmadığı net bir şekilde görülüyor. Bizler TZOB’u hiçbir şekilde tanımıyoruz ve benimsemiyoruz. Gelip de bir gün olsun bizim sorunlarımızı dinlemedikleri gibi bizim sırtımızdan para kazanıyorlar" şeklinde konuştu.

"Çiftçiliği TZOB bitirme aşamasına getirdi"

Buğday başta olmak üzere soğan ve kavun yetişdirdiklerini ancak bir türlü istenilen verimi alamadıklarını söyleyen Ercan, şunları kaydetti:
"Sayın TZOB Başkanı Bayraktar hasat zamanı gelip de çiftçinin hiçbir sorununu dinlememiştir. Bu kuruluş kim için kurulmuştur ve görevleri nelerdir? Bu sene buğdayda kalite var, fiyat düşük. Borsa işine geldiği fiyata alıyor. Sadece benim köyümde 6 kişi çiftçiliği bırakıp şehre yerleşti. TZOB çiftçiliği bitiriyor. Çiftçi kazanmıyor, çiftçi zarar ediyor. Tarım Kredi Kooperatifleri’nin çiftçiye ne tür desteği olmuştur. Hiçbir desteği olmamıştır, bunlar sözde çiftçiler için kurulmuştur, çiftçiye faydaları yoktur."

"Fakıbaba çiftçinin tek umudu"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın çiftçiliği yakından bildiğini söyleyen Ercan, "Fakıbaba çiftçinin umudu oldu. Hemen bütün çiftçiler bakanlıktaki bu değişimden memnuniyetlerini dile getirdiler. Sayın Bakanımızın tarım alanında çiftçinin kazanması için önemli çalışmalar yapacağına inanıyoruz" dedi.

Haymana Küçükyağcı Mahallesi’nden Cemal Palancı isimli çiftçi ise, "Gelsinler bu fiyata tarlayı kendileri eksinler" diyerek tepki gösterdi. Palancı, şöyle konuştu:
"Bizler Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın döneminden sonra çiftçiler için yapılan birçok çalışmayı gördük. AK Parti hükümetinin çiftçinin dostu olduğunu biliyoruz. Hiçbir şekilde çiftçinin sorununu dinlemeyen TZOB’un böyle bir rakamla bakanlığa gidip buğday taban fiyatının 940 lira yapması çiftçiyi yine zarara uğratmıştır. Bir gün bizim de ruhumuza el fatiha okuyacaklardır. Çiftçilerin hepsi benim kadar dolu, ne ziraat odalarını ne kooperatiflerini tanıyorum artık. Cebimizdeki son parayı da bunlara veriyoruz. Amma bir afet olduğu zaman hiçbir destekleme almıyoruz."
Kaynak: iha.com.tr

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2017, 14:20

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52