Zeytin ile cildinizi güzelleştirin

Sağlıklı saçlara, sağlıklı bir cilde sahip olma istiyorsanız zeytin tüketin. Uzmanlar, zeytinin insan sağlığına oldukça fazla yararı olduğunu belirtiyor.

Zeytin ile cildinizi güzelleştirin


Akdeniz ve Ege bölgesinde oldukça fazla tüketilen zeytinin özellikle cilt ve saç sağlığına iyi geldiğini biliyor musunuz? Kahvaltıların vazgeçilmez besinlerinden olan zeytinin yararları hakkında bilgi veren Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, zeytin ve zeytinyağı tüketiminin kalp krizinden felç riskine kadar faydalı olduğunu ve daha genç görünmemizi sağladığını ifade etti.

Zeytinin yararları nelerdir?
Zeytin ve zeytinyağının, birçok faydasının bulunduğunu anlatan Pınar Kural Enç, "Akdeniz bölgesinde yaşayan kadınlar hem daha uzun yaşıyor hem de sağlıklı pırıl pırıl saçlara sahip oluyor. Bunların sırlarından biri de zeytin ve zeytinyağıdır. Zeytinin içeriğinde birçok vitamin bulunuyor. Başta E vitamini, A, D ve K vitamini açısından zengin bir besindir. Aynı zamanda kalsiyum kaybını da engellemektedir. Çocukların beyin gelişiminde etkili olan bu hücreleri yeniler, besin doku ve organların yaşlanmasını geciktirir. Kalınbağırsak, prostat, mide ve pankreas kanserine yakalanma riskini azaltır. Kalp-Damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Antioksidandır ve kabızlığı önler.” dedi.

Çocukların diş gelişimine yardımcı oluyor
Zeytinin, sindirim sisteminin çalışmasına ve çocuklarda sağlıklı diş gelişiminin tamamlanmasına yardımcı olduğunu anlatan Pınar Kural Enç, "Zeytinyağı eskiden sadece Akdeniz sofralarının vazgeçilmezi iken artık yavaş yavaş genel olarak mutfaklarımızın baş yağı olmaktadır. Zeytinyağının içinde yüksek oranda tekli doymamış yağ asitleri, E vitamini ve fenolik bileşenler vardır. Bu da bizim daha sağlıklı yaşamamızı, daha dinç ve dinamik olmamızı, daha genç görünmemizi sağlar. Zeytin yağının bir başka yaşam koruyucu etkisi de LDL nin (kötü kolestrol) oksidasyonunu azaltmasıdır. Böylece kalp krizi ve felci önlemiş olur. Zeytinyağı da cilde ve saça faydalıdır. Saça sürüldüğü zaman kepeği engeller ve dökülmeyi önler. Ayrıca saça da parlaklık verir. Kuru cildi canlandırdığı gibi kırışıkların azaltılmasında da etkilidir. Cilde pürüzsüz bir güzellik katar.” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2015, 15:19

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52