Kahvaltının asırlık gediklisi

Kebap denince akla ilk gelen kentlerimizden Adana'da asırlık bir kahvaltı geleneği yaşatılıyor. Adanalılar, gün ağarırken tarihi Kazancılar Çarşısı'na akın ederek ciğer kebabıyla kahvaltı keyfi yaşıyor.

Kahvaltının asırlık gediklisi
Kebap kenti Adana'nın tarihi Kazancılar Çarşısı'ndaki ciğer kebabıyla gün ağarırken kahvaltı yapma geleneği, 100 yılı aşkındır sürüyor. Zengin mutfağı ve kebap geleneğiyle ünlü kentin tarihi dokusu içinde yer alan çarşıdaki Ciğerciler Sokağı'nda günün ilk ışıklarıyla tatlı bir telaş başlıyor.

Mangallarını kuran esnaf, bir yandan ciğerleri şişe saplarken, diğer yandan da etrafına tabure dizilmiş küçük masaların üzerini bol soğan, domates ezmesi ve yeşilliklerle donatıyor. Kentin ünlü şalgam suyu da masanın baş köşesindeki yerini alıyor. 

Müşterilerin gelmeye başlamasıyla "duman altı" olan sokakta vatandaşlar, geleneksel kahvaltı masasındaki zeytin, peynir ve reçel gibi ürünler yerine bol acılı ciğer kebabı yiyor, çay yerine şalgam suyu içiyor.

Ciğerciler Sokağı'ndaki esnaftan 40 yaşındaki Seyfettin Danış, çok küçük yaşlardan beri bu işi yaptığını söyledi.

Sabaha hazırlık için yoğun mesai harcadıklarını ifade eden Danış, şöyle konuştu:
"Geceden hazırlıklara başlıyoruz ve sabaha karşı da müşterilerimize hizmet vermeye çalışıyoruz. İsteyen içeceğini de yanına alıp gelebiliyor. Biz müşterilere ciğer ve kebap servisi yapıyoruz. Burası en az 100 yıllık bir mekan, atalarımızdan Adanamıza miras kalmış tarihi bir değer. İşimizden ve kazancımızdan çok memnunuz. Zaten eşimiz dostumuz gelse bize yeter."

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2015, 11:29

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52