İhsanoğlu'nu dev marka mı fonluyor?

Takvim Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ergün Diler'den cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi çarpıcı iddia. Diler'e göre 'çatı aday' İhsanoğlu'nu Coca Cola fonluyor.

İhsanoğlu'nu dev marka mı fonluyor?
Ekmeleddin İhsanoğlu için dünyanın en büyük şirketleri devreye girdi. Musevi sermayesi, seçilmesi için her desteği verecek.
Takvim Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ergün Diler'in "Coca Cola adayı" başlıklı yazısı...

Bizi takip edenler bilir ki, gazeteciliğin götürdüğü yere kadar gideriz! Geniş bakar, geniş düşünür, minik adımları çok abartmayız!
Dünyada karar vericileri bildiğimiz için de doğal olarak herkesten farklı baktığımız çok ama çok olay oldu!
Ve zaman bizi hep haklı çıkardı!
Türkiye'de karşı mahallenin çıkardığı bir KOMPLOCU etiketi vardır! Ne zaman düşünen ve gören biri çıksa buKALIP hemen devreye girer! Hele bir de o kişinin arkasında KİTLE varsa işi daha zordur.
Çünkü saldırılar giderek artar! Beni bilen bilir! Kimseyle ilgili bir tavrım yoktur!
Kimseyi incitmek, yaralamak ya da örselemek benim görev tanımım içinde değildir! Bizim işimiz gazetecilik!
Doğrudan başka izleyeceğimiz bir YOL yok!
Günümüzde bilgi cebe iniyor!
Zahmetsiz hem de! Okunmak ve okutmak için PERDE ARKASINA yolculuk artık şart! Ancak bunun için de AKIL veYETENEK gerekiyor! Tabii bir de saldırıları püskürtecek sabır!
Bakın; 2011'de Aydın Doğan Bey'in, Ekmeleddin İhsanoglu'nu ikna etmek için CİDDE'ye gittiğini yazdım! Aradan 3 yıl geçti! Bu arada Ekmeleddin Bey ile ilgili en az 3-4 yazı daha yazdım. Aydın Bey pek ilgilenmedi! Ama ÇATI ADAY olarak ortaya çıkan isim ve benim önceden kaleme aldığım yazılar bir araya getirildi ve Aydın Bey rahatsız oldu!
TEKZİP için başvuruda bile bulundu!
Garip değil mi!
3 yıl sustu, sonra harekete geçti!
Neyse biz buradayız!
Aydın Bey'le ilgili başka noktalara da gireriz! Bizim işimiz gazetecilik!
Ekmeleddin Bey'i desteklemek suç da değil ayrıca! Rahatsızlık neden acaba!
Doğruları yazdığımı biliyorlar ama bu bilgilere nasıl ulaştığımı kestiremiyorlar!
Alıştıkları bir tür değilim onlar için!
Daha çok eksik kalemlerle ve söz dinleyenlerle iş gördükleri için galiba biraz farklıyız!
Ama bu da bizim tarzımız!
Eğer gerçeklerden korkuyorlarsa maalesef canları sıkılmaya devam edecek!
Gelin kaldığımız yerden devam edelim! İnşaallah yazdıklarımızdan dolayı rahatsızlık duymazlar!
Başbakan Erdoğan'la 3 günlük Avusturya ve Fransa gezisine çıkmadan önce Amerika'nın en etkili ismiyle uzun uzun konuştuk!
Yazdıklarım ya da yazabildiklerim inanın küçük bir kısmı! Bu bile büyük rahatsızlık verdiğine göre bir de tümünü yazdığımı düşünemiyorum!
İnanın kalpten gider bazıları!
Biz konumuza dönelim ve söz verdiğimiz gibi Ekmeleddin Bey ile devam edelim! Bakalım Türkiye, Türkler'e bırakılacak kadar küçük müymüş!
İşte o sohbetin küçük ama önemli bölümü...
Dikkatle okuyun! Satır aralarında büyük mesajlar var! Benden söylemesi! Ekmelleddin Bey sadece MEDYA tarafından mı istendi?
Değil, hem de hiç değil! Senin de benim de ÇOK SEVDİĞİM Ricciardone işin arkasında! Nasıl yani?
Ricci'nin bundan sonraki kariyerini anlatmıştım! Daha doğrusu bitişini! Bu kadar yanlıştan sonra da olması gereken buydu! Ekmeleddin Bey'e dönsek!
Ricciardone, Beyaz Saray'da çok ama çok az kişinin bildiği bir ANKARA raporu hazırladı! Bu rapor 2014'te yapılacak KÖŞK seçimleri içindi! Daha önce HİLTON'da 4 gazeteciyle yaptığı toplantıyı yazdığın gibi konu yine aynıydı! Anlamadım!
Büyükelçi yazdığı raporda "Erdoğan 2014'ü göremez! Buna göre plan yapmak durumundayız" dedi... Ve Erdoğan'ın sağlık sorunlarını kaynağından aldığı bilgilere göre NET olarak iletti! Ve "GÜL ile yola devam edebiliriz!
Ama etrafını nefes alamayacak kadar çevirmek şartıyla" diye ekleme yapmayı da unutmadı! Aslında Ricciardone, Obama ile Erdoğan'ın arasını da açmaya çalışıyordu! Sonuçta Beyaz Saray da sağlıklı bir partner ile gitmek istiyordu! Ama Erdoğan'ın sağlık raporu sağlıksız düşünen bir kafa tarafından veriliyordu! Peki, bu bizim bilmediğimiz raporda başka nasıl bilgiler vardı!
Anlatır mısınız?
Ricciardone, ABD'ye mutlak seçilmesi gerektiği yönünde 4 isim verdi. Ali Babacan, Abdullah Gül, Kemal Derviş, Ekmeleddin İhsanoğlu... Tayyip Erdoğan'ın olmadığı bir dönemde bu 4 isim de, ABD'nin isteklerine karşı çıkamayacaktı. ABD'deki derin yapı da tüm çalışmalarını tamamladı ve Kılıçdaroğlu'nun ABD'deki ziyaretinde Ekmeleddin İhsanoğlu ismini kendisine deklare etti. Yani sizdeki muhalefetin ÇATI ADAYI dediği isim buradan verildi! İki liderin de yani Kemal Bey ile Devlet Bey'in bilgisi ve katkısı yoktu!
Onlara bir şey soran da görünmüyordu!
Kapalı zarf usulü ile işlem tamamlanıyordu! Tamam ama Ekmeleddin Bey'e nasıl karar verildi?
Tayyip Erdoğan sağ iken ne Abdullah Gül ne de Ali Babacan gibi isimler ortaya çıkıp dostluğu zedelemek isterdi! Kemal Derviş ise ilk üzeri çizilen isimdi! Geriye sadece Ekmeleddin Bey kalmıştı! Daha ilginç bir şey vardı! Ne?
Kemal Bey bir ara Kemal Derviş'e "Sizi aday göstermeyi düşünüyorum!" demişti... Ancak Derviş'in cevabı çok manidardı: CHP GENEL BAŞKANI olan birinin bu kararı almaya gücü yetmez! Ama Kemal Bey, Türkiye'de aydınlarla toplandı! Kapı kapı gezdi ve ortak aday arama tarama çalışması yaptı! Bu neydi?
Güzel soru ama cevabı kısa: Tiyatro Harika! Sohbeti biraz daha heyecanlı hale getirebilir miyiz?
Elbette! Tamam, hazırım!
Sana ilginç bir tarih daha verebilirim...
17 Aralık 2012... Yani Türkiye'yi sarsan 17 Aralık 2013'ten tam bir yıl önce. Yer New York'taki Metropolitan Müzesi...
Coca Cola sponsorluğunda bir gece düzenlendi. Coca Cola'nın ana sponsorluğundaki bu özel gecenin en özel ismi Ekmeleddin İhsanoğlu'ydu.
Resepsiyona Başkan Muhtar Kent yerine şirketin Türkiye ve Orta Asya Başkanı Galya Frayman Molinas katıldı. Çünkü Kent, İhsanoğlu'nun Köşk adayı olacağını o tarihlerde iyi biliyordu.
Onunla aynı karede fotoğraf vermemeyi tercih etti ve haklı da çıktı. Muhtar Kent, Erdoğan'la da iyi görüştüğü için mi kaçtı?
Muhtemelen! Ama sizin bilmediğiniz, daha doğrusu senin bilip de Türkiye'nin pas geçtiği konu burada halledilmişti! Neden Ekmeleddin Bey peki?
Coca Cola'nın İslam coğrafyasında güçlenmesini sağlayan isimlerden biri de kuşkusuz İhsanoğlu'dur. Coca Cola, İhsanoğlu'nun Cumhurbaşkanı seçilmesi için her türlü desteği verecektir. Bağış kampanyasında da Coca Cola geriden büyük bağışlar yapacak. Coca Cola'nın destek verdiği bir kampanyaya da dünyanın çok önemli bağışçılarının destek vereceğini söylememe gerek yok sanırım. Ekmeleddin Bey dünyanın en büyük şirketlerinin desteği ile yola çıktı!
Aklına hangi şirket geliyorsa arkada var!
Öyle böyle değil yani! Daha çok Musevi şirketler yani?
E, tabii! Onları temsil edecek biri desteği de oradan bulur! Ama bu kez çok kapsamlı destek verecekler! Yakında görürsün zaten! Ekmeleddin Bey'den devam ediyorken, Fethullah Gülen'e gelmek istiyorum! Nedir durum!
Türkiye merak içinde!
Beyaz Saray, Gülen nedeniyle Türkiye ile aranın daha fazla açılmasına taraftar değil! Ama kesin olan şu ki geri de vermeyecekler! Şu an itibariyle iade gündemde bile değil! El altından üçüncü bir ülke için start verildi! Ama unutma herkes KÖŞK seçimlerine göre pozisyon alacaktır! İşte dostumun paylaştıklarının ancak bu kadarını yazabildim!
Türkiye'de bir takım hadiseleri önceden yazmanın ne demek olduğunu çok iyi bildiğim için bazı bilgilerin zamanını bekliyorum! Önde gitmeden geride kalmamaya özen gösteriyorum! Çünkü burada her başarının bir cezası var! takvim.com.tr

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2014, 17:33

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52