Bakan'dan flaş gdo açıklaması

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, "GDO tespit edilen bebek mamaları" ile ilgili, hiçbir şekilde GDO'lu ürüne toleransları olmadığını söyledi.

Bakan'dan flaş gdo açıklaması
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, GDO tespit edilen bebek mamalarıyla ilgili  hiçbir şekilde tolere göstermeyeceklerini, tespit edilin GDO'lu ürünün toplatılmasına karar verilip, konunun Savcılığa intikal ettirildiğini bildirildi. Bakan Eker, Bakanlık olarak da ayrıca soruşturma açıldığını söyledi.

Konya Ticaret Odası-TÜYAP Uluslararası Fuar Merkezi'ndeki Konya 12. Uluslararası Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarı'nın açılışına katılan Eker, açılışın ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Eker, bir bebek mamasının toplatıldığı yönündeki haberlerle ilgili soru üzerine; Türkiye'de bebek mamalarında ve insan gıdalarında, insanların tükettiği hiçbir gıdada GDO'ya hiçbir şekilde izin vermediklerini belirtti.

Eker, şunları kaydetti:
"Burada da laboratuvarlarımız, piyasa denetimleri esnasında bir mamada, tahıl içerisinde var-yok analizinde... Bu tabii milyonda bir de olabilir, küçük bir şey de olabilir. O ileri tetkiklerde ortaya çıkar. Ama biz hiçbir şekilde tolere etmiyoruz. O tespit edildi, tespit edilince ürünün toplatılmasına karar verildi. Savcılığa intikal ettirildi. Bakanlık da ayrıca soruşturma açtı. Bununla ilgili süreç devam ediyor. Bizim hiçbir şekilde GDO'lu ürüne toleransımız yok."

Kuraklık test merkezi Konya'da
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Konya’nın mutlaka tarımsal bir inovasyon ve araştırma geliştirme merkezi bölgesi haline gelmesini istediklerini ifade etti. Dünyanın kuraklıkla ilgili iki tane test merkezi olduğunu, bunlardan birinin Avustralya’da, diğerinin de ABD’de bulunduğunu belirten Bakan Eker, “Biz üçüncüsünü 2011 yılında Konya’da kurduk. Burada kuraklığa dayanıklı tohumların yetiştirilmesi çalışmaları yapılıyor. Konya bu manada kaynakların çok iyi değerlendirildiği, potansiyelin çok iyi kullanıldığı, kapasitenin çok daha büyük bir kısmının mutlaka kullanıldığı büyük bir havza, Türkiye’nin tahıl ambarı diyoruz. Üretimi milyonlarca ton. Gerek hayvancılıkta, gerek zirai üretimde biz de hükümet olarak bu verimliliği artırmanın çabası içindeyiz” dedi.


Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2014, 14:04

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52