Alkolsüz içecek yalanına dikkat!

Piyasada alkolsüz ürün diye satılan kola, gazoz ve toz içeceklerin bir çok sağlık riski taşıdığı ve tüketilmemesi gerektiği açıklandı.

Alkolsüz içecek yalanına dikkat!

Sıcak yaz günlerinde tüketiciye serinletici çare olarak sunulan gazoz, kola, toz içecekler konusunda önemli uyarı. GİMDES, konuyla ilgili yaptığı açıklamada tüketicileri bu ürünlerin içerisinde bulunan katkı maddelerine karşı uyardı.

"Piyasadaki alkolsüz içecekler denilen ürünleri için neler bilmeliyiz?" başlığıyla yapılan açıklamada, kola, gazoz, enerji ve toz içeceklerde kritik noktalara vurgu yapılıyor ve tüketicinin bu tuzağa düşmemesi isteniyor. 

İşte GİMDES tarafından yapılan açıklamanın detayları...

"GİMDES olarak kurulduğumuz günden beri helal , sağlıklı, hijyenik ve kaliteli ürünleri sertifikalandırıyoruz. Birçok firma da sertifika almak için başvuru yapıyor. Ancak GİMDES olarak hammadde girdileri ve son ürünü incelendiği zaman kefil olamayacağımıza karar vererek sertifikalandıramadığımız ürünler bulunmaktadır.

Kola, gazoz, enerji ve toz içeceklerde kritik noktalar
İçecekler (meşrubatlar) adı altında toplanan bu maddeler genellikle su, lezzet verici, renk verici, koruyucu, özelliğine göre tenbih edici katkı maddeleri ve yapay tatlandıcılardan oluşturulan tamamen yapay ürünlerdir. Tamamı materyalist, sömürücü, kapitalist batı kültürünün reklam ve sermaye gücü ile insanlara empoze ettiği ürünlerdir.

Dünya sağlık örgütlerinin, insan beslenmesine hiçbir katkı sağlamadığı, bilhassa çocuk ve gençlerin sağlıklarına zararlı ve tüketim zamanı ve miktarı arttıkça hastalık yapıcı oldukları raporlarında belirtilmiş ürünlerdir. Tamamen zevk alma hastalığı olan hedonizmi esas alan bir tüketim ürünüdür. Ayrıca bütün kodekslerde ister dışardan girsin, ister kimyasal reaksiyon olarak içeride oluşsun % 0.3 alkole izin verilmektedir. İslam dini ise, maddi ve manevi hayatlarında müslümanların maslahatını esas alır. Dinine, sağlığına zarar verecek her türlü maddeye ve eyleme izin vermez.

Bu sektörde üretilen ürünlerde kullanılabilen katkı maddeleri:
Fosforik asit E 338, kafein, boya maddeleri (Karmin E 120, Karamel E 150, Tartrazin E 102, Yellow E107, E 110, Red E 128, Alura E 129), Yapay tatlandırıcılar Aspartam E 951, Asesülfan E 950, Sakarin E 954, bilhassa enerji içeceklerinde kullanılan İnositol, Taurine, Carnitina, Creatine, 4-metilimidazol ve hepsinde müşterek etilalkol.

Hangi Hastalıklara Kapı Açarlar?
1- Şişmanlığa sebep olur.
2- Karaciğere zararlıdır.
3- Dişlerde çürümeye neden olmaktadır.
4- Kronik böbrek hastalıklarına ve böbreklerde taş oluşumuna neden olmaktadır.
5- Diyabet (Şeker) hastalığını tetiklemektedir.
6- İçindeki asit mide ekşimesine ve reflü oluşmasına sebep olur.
7- Yine içinde bulunan fosforik asit kemiklerin zayıflamasına, kemik kınlganlığının artmasına (osteoporoz) neden olur.
8- Yüksek tansiyona sebep olur.
9- Kalp hastalıklarını tetikler.
10- Allerjik hastalıklara sebep olur.
11- Demir emilimini engelledikleri için demir yetersizliğine sebeb olur.
12- Kansere sebep olur.
13- Özellikle aç karnına içilen kolalı ve gazoz içecekler ülser hastalığına yakalanma riskini arttırır.

Kola, gazoz ve enerji içeceklerine hayır
GİMDES bu ürünlerde kullanılan katkıların ve üretim proseslerinin tüketiciyi hem helallik hem sağlık açısından riske sokabildiğinden dolayı “Alkolsüz İçecekler” adı altında üretilen her çeşit kolaya, renkli renksiz gazoz türü içeceklere, enerji ve toz içeceklerine Helal ve Tayyib sertifası vermemektedir.

Bu içecekler yerine alternatif olarak neler yapabiliriz?
En sağlıklı içeceklerimiz su, süt, ayran, taze hazırlanmış şerbetlerimiz, hoşaflarımız, kompostolarımız, taze sıkılmış limonata ve meyve sularımız, sade maden suyu ve sodalarımız helal ve sağlıklı çizgide kalmak isteyenler için yeter de artar bile. İlle de hazır meyve suları istiyorum diyorsanız GİMDEs vesilesiyle helal sertifikalı firma ve ürünlerin bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Piyasada GİMDES’den sertifika alamayanlar veya almayı göze alamayanlar kefalet hukukuna riayet etmeyen yerlerden aldıkları belgelerle haksız kazançları uğruna kardeşlerimizi aldatabiliyorlar. Lütfen araştırın sorgulayın, maddi ve manevi hayatınızın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın."

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2014, 14:15

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52