Ucuz et halkasına Migros da eklendi

Ucuz et satışıyla piyasayı regüle ettiklerini belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, pahalı et satanların bu fiyatlara ayak uydurması gerektiğini söyledi.

Ucuz et halkasına Migros da eklendi


Gıdavitrini - Ramazan öncesi et fiyatlarını frenlemek için ucuz et satan market sayısı artırıldı. Et ve Süt Kurumu’nun sağladığı ürünle kilogramı 31 liradan kuşbaşı, kilogramı 29 liradan kıyma satan A101 ve BİM’e, Migros da eklendi. BİM ve A101, kasım ayından bu yana yaklaşık 45 bin ton piyasaya göre daha düşük fiyattan et sattı.

TBMM’de bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette et fiyatlarına değinen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, “Dar gelirli kardeşlerime Ramazan'da yarım kilo eti 14.5 liraya satıyorum. Daha ne yapayım?” dedi. 3 zincir market dışında kalan market ve kasaplarda satılan kırmızı et fiyatlarının yüksekliğinin hatırlatılması üzerine Fakıbaba, “Pahalı satanlar da ister istemez bu fiyata ayak uydurmak zorunda. Eşim 29-31 liradan kırmızı et alıyor, 70 liraya et alıyorsan o senin problemin” diye konuştu.

Fakıbaba, kırmızı et üreticisine Mayıs ayında süt, besi, damızlık, koyun ve keçi için toplam 850 milyon lira destek ödemesi yapılacağını söyledi.

1 KG SÜTÜ, 1.3 KG YEME EŞİTLEDİK

Kurdaki artış, ithal edilen kesif yem fiyatlarını yükseltti. Üreticiye verdikleri destekleri artırdıklarını kaydeden Fakıbaba, şunları söyledi: “Bir mekanizma kurduk, parametresi yem fiyatları. Parite şöyle: 1 kg süt eşittir 1.3 kg yem. Buna göre fiyat ayarladık. Örgütlü olduğu zaman süte desteği 7’den 12 kuruşa, soğuk süte desteği 6’dan 10 kuruşa, sıcak süte desteği 3’ten 5 kuruşa yükselttik. Yarın süt fiyatı 1.53’ten 1.70’e çıkarsa bunları hemen düşürürüz.”

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2018, 14:59

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52